Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie pomnika Kaczyńskiego to "prywatne przedsięwzięcie"? PO jednoczy siły i atakuje PiS

Marek Rudnicki
Pomnik Kaczyńskiego w Szczecinie. PO atakuje ministra za kompanię honorową na "prywatnym przedsięwzięciu".

Platforma Obywatelska jednoczy siły i atakuje PiS za odsłonięty w sobotę pomnik Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Przy okazji dostało się prezydentowi Szczecina, Piotrowi Krzystkowi i szefowi regionalnej Solidarności, Mieczysławowi Jurkowi.

Zdaniem posłów PO (Arkadiusza Marchewki, Sławomira Nitrasa, Norberta Obryckiego i Bartosza Arłukowicza) sobotnia uroczystość odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego odbyło się wbrew woli mieszkańców Szczecina.

- PiS dopięło swego - mówił poseł Arkadiusz Marchewka. - Pomnik odsłonięto wbrew woli mieszkańców, a władze miasta odrzuciły wniosek o konsultacje.

Poseł poinformował, że do ministra MON, Mariusza Błaszczaka zostanie wysłany list podpisany przez posłów PO domagający się wyciągnięcia konsekwencji wobec osoby, która zdecydowała na obecność wojska podczas odsłonięcia pomnika.

Posłowie PO udowadniali, że była to prywatna, polityczna uroczystość zorganizowana przez PiS. Jak twierdzą, mogły w niej uczestniczyć tylko osoby związane z partią polityczną, Prawem i Sprawiedliwością, a zwykli ludzie musieli ją oglądać tylko zza barierek odgradzających. A na prywatnej i politycznej uroczystości nie miało prawa pojawić się wojsko i straż miejska.

- W tym kontekście - napisali do ministra wymienieni posłowie - należy zadać pytanie o legalność udziału asysty honorowej Wojska Polskiego, skoro nie miało ono charakteru państwowego, natomiast z całą pewnością miało charakter polityczny.
Zadali też ministrowi kilka pytań. Pierwsze, kto podjął decyzję o uczestnictwie „sił zbrojnych” w wydarzeniu.

- Pan minister uczestniczył w wydawaniu tej decyzji, np. poprzez wydanie w tym zakresie polecenia służbowego? - pytają posłowie.

Kolejne dotyczy przyczyn, dla jakich pojawiło się wojsko na - jak podkreślają - ”prywatnym przedsięwzięciu o charakterze politycznym?”.

Trzecie, to konsekwencja dwóch pierwszych, a mianowicie, czy „został złożony wniosek o przydzielenie wojskowej asysty honorowej do uczestnictwa w wydarzeniu”. I to najważniejsze - czy zostanie ktoś ukarany za uczestnictwo wojska w odsłonięciu pomnika.

Szef PiS w regionie, poseł Leszek Dobrzyński komentuje krótko zarzuty PO:

- To jakiś absurd kompletny.

I dodaje:

- Dla mnie jest to wyraz pewnego pieniactwa. Wielokrotnie już PO formułowało zarzuty, których nie potrafiło uzasadnić.
Przy okazji posłowie PO zaatakowali też prezydenta szczecina i szefa Solidarności w regionie. Poseł Sławomir Nitras pytał: - Co łączy Krzystka z Jurkiem? I wyjaśniał, że gdy Piotr Krzystek był dyrektorem generalnym w Urzędzie Wojewódzkim, to „przyznał sobie mieszkanie”. I dalej: „W tej samej grupie (która otrzymała lokale - MR) był też Mieczysław Jurek”. A następnie sformułował wniosek z sugestią o powiązaniach i przyznaniu Solidarności (gdzie stanął pomnik) na własność willi związkowi zawodowemu, zamiast pozostawić ją jako majątek miasta.

- Dlaczego prezydent miasta klęczy przed Brudzińskim? - pytał dalej poseł Nitras i sugerował, że od ministra MSWiA dziś zależy „zatrudnienie w urzędzie miasta” i to, „gdzie staną pomniki”.

Posłowie ogłosili też, że szukają wolontariuszy, którzy wezmą udział w komisjach podczas najbliższych wyborów, aby pilnowali „urzędników PiS-u”. W regionie potrzebne jest 3 tys. osób.

Zobacz więcej: Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie odsłonięty z pompą. Prezydent w dynamicznej pozie, zamyślony nad Polską [ZDJĘCIA]

Poniżej publikujemy pismo polityków PO do ministra Mariusza Błaszczaka:

Szanowny Panie Ministrze,

w dniu 16 czerwca 2018 roku w Szczecinie przy al. Wojska Polskiego 113 na prywatnej posesji należącej do NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego odbyła się uroczystość odsłonięcia sfinansowanego w całości ze środków prywatnych pomnika przedstawiającego postać byłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wydarzenie to nie było organizowane przez żaden podmiot publiczny, a inicjatywa postawienia pomnika na tym prywatnym gruncie pochodzi od Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie. Komitet ten składa się wyłącznie z osób fizycznych, które we własnym zakresie postanowiły go zawiązać.

W uroczystości uczestniczyć można było tylko na zaproszenie, które otrzymały głównie osoby związane z partią polityczną Prawo i Sprawiedliwość. Podczas wydarzenia w wystąpieniach podkreślano zaś zasługi Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w stworzeniu tej formacji politycznej (vide: wystąpienie Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego). Osoby niezaproszone na uroczystość mogły obserwować ją jedynie zza barierek ustawionych przez Policję.

Mimo wskazanego powyżej prywatnego charakteru opisywanego wyżej wydarzenia, na odsłonięciu rzeczonego pomnika pojawiła się asysta honorowa Wojska Polskiego. Zgodnie z decyzją Nr 392/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2014 r. w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego "Ceremoniału Wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" "W uroczystościach państwowych, wojskowych, patriotycznych i patriotycznoreligijnych może uczestniczyć wojskowa asysta honorowa. [...] Wojskowa asysta honorowa nie może jednak uczestniczyć w przedsięwzięciach mających charakter polityczny.

O udziale wojskowej asysty honorowej w uroczystościach państwowych oraz uroczystościach poza granicami kraju decyduje Minister Obrony Narodowej [...] W przypadku pozostałych uroczystości, o udziale wojskowej asysty honorowej decydują dowódcy garnizonów właściwych dla miejsca przeprowadzenia uroczystości [...]".

W tym kontekście należy zadać pytanie o legalność udziału asysty honorowej Wojska Polskiego w opisywanym wyżej wydarzeniu, skoro nie miało ono charakteru państwowego, natomiast z całą pewnością miało charakter polityczny. W związku z powyższym, kieruję do Pana Ministra następujące pytania:

Jaki podmiot wydał decyzję o uczestnictwie wojskowej asysty honorowej w wydarzeniu polegającym na odsłonięciu pomnika Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na działce znajdującej się przy al. Wojska Polskiego 113 w Szczecinie? Czy Pan Minister uczestniczył w wydawaniu tej decyzji np. poprzez wydanie w tym zakresie polecenia służbowego?

Jakie przyczyny przemawiały za tym, aby siły zbrojne uczestniczyły w prywatnym przedsięwzięciu o charakterze politycznym?

Czy został złożony wniosek o przydzielenie wojskowej asysty honorowej do uczestnictwa w wydarzeniu, o którym mowa powyżej? Jeśli tak, jaki podmiot złożył taki wniosek?

Jakie kryterium merytoryczne obowiązuje przy kierowaniu wojskowej asysty honorowej do uczestnictwa w wydarzeniach o charakterze prywatnym?

Na jakie inne wydarzenia o charakterze prywatnym została skierowana wojskowa asysta honorowa w latach 2015-2018?

Czy wobec podmiotu, który wydał decyzję o uczestnictwie wojskowej asysty honorowej w prywatnym wydarzeniu politycznym polegającym na odsłonięciu pomnika Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na działce znajdującej się przy al. Wojska Polskiego 113 w Szczecinie zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe ze względu na naruszenie płynącego z decyzji Nr 392/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2014 r. w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego "Ceremoniału Wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" zakazu uczestnictwa asysty honorowej w przedsięwzięciach mających charakter polityczny?

Arkadiusz Marchewka, Sławomir Nitras, Norbert Obrycki, Bartosz Arłukowicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto