Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrońcy willi Grüneberga triumfują po wyroku sądu. Złożą doniesienie do prokuratury na prezydenta

Redakcja MM
Redakcja MM
Obrońcy willi Grüneberga trimfują po wyroku sądu
Obrońcy willi Grüneberga trimfują po wyroku sądu Sebastian Wołosz
Eksmisja lokatorów willi Grüneberga została wykonana z naruszeniem prawa - taki wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, który zakwestionował też decyzję o przesunięciu budynku. Urzędnicy uspokajają, że inwestycja nie jest zagrożona.

Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Zdjęcia

Marek Rudnicki
[email protected]

Sprawa budzi wielkie emocje, ponieważ sporny budynek stoi na trasie wielkiej szczecińskiej inwestycji - budowy szybkiego tramwaju na Prawobrzeżu.

Miasto eksmitowało stamtąd lokatorów i chce przesunąć obiekt. Tymczasem Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał w sprawie willi Grüneberga niekorzystny dla miasta i wojewody wyrok.

- Nie może być tak w państwie prawa, że bezkarnie pozbawia się kogoś własności i wyrzuca z niej bez konsekwencji - mówi Mariusz Łojko, szef Stowarzyszenia "Ocalmy zabytek", które wywalczyło wyrok przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Zobacz również: Fotoreportaż i film z eksmisji z willi Grüneberga w Szczecinie

Spotkanie po ogłoszeniu wyroku odbyło się tuż obok willi Grüneberga i terenu budowy przyszłego szybkiego tramwaju. Nie obyło się bez emocji. To działacze tego stowarzyszenia wstrzymali wyburzenie willi i zaskarżyli do sądu działania zarówno miasta, wojewody, jak i wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wyrok jest jednoznaczny i wynika z niego, że eksmisja lokatorów willi odbyła się niezgodnie z prawem, podobnie jak zajęcie części działki sąsiedniej willi i planowane przez miasto przesunięcie willi.

- Miasto będzie musiało teraz zapłacić odszkodowania - twierdzi Mariusz Łojko i zapowiada: - Złożymy doniesienia do prokuratury na prezydenta Krzystka i jego zastępcę, Jaroszewicza. Muszą zostać ukarani. Konserwator zabytków, pani Stanecka też nie może spać spokojnie.

Czytaj również: Sprawa eksmisji z willi Grüneberga umorzona. Prokuratura nie dopatrzyła się nieprawidłowości

Chodzi o wydaną przez konserwatora zabytków decyzję, że willa może być przesuwana w częściach, a nie w całości. Stowarzyszenie oskarża też wojewodę, który na wniosek premiera miał zbadać sprawę, a uczynił to pobieżnie.

Czy wyrok NSA, od którego nie ma odwołania, może zagrozić dalszej realizacji Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju? Miasto zapewnia, że nie, ale na razie nie chce komentować wyroku.

- Do momentu zapoznania się z pisemnym uzasadnieniem nie komentujemy wyroku - mówi Łukasz Kolasa z biura prasowego magistratu.

Szczeciński Szybki Tramwaj. Czytaj również:

Szczeciński Szybki Tramwaj. Zabytkowa willa Grüneberga będzie przesunięta

Szczeciński Szybki Tramwaj. Prace (prawie) na półmetku

Willa Grueneberga już nie stoi na przeszkodzie budowie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Błędy mieszkańców, błędy miasta

Szczeciński Szybki Tramwaj: Umowa podpisana! [wizualizacje]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto