Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowości w komunikacji miejskiej w Szczecinie. Co się zmieni?

Marek Jaszczyński
Początek października będzie czasem dużych zmian w komunikacji miejskiej, ale także organizacji ruchu. Powrót studentów z pewnością spowoduje zwiększenie tłoku na drogach, a zmiany które planowane są od 1 października mogą zaskoczyć niektórych kierowców i pasażerów.

- Zachęcamy zapoznania się z nowościami, które zostaną wprowadzone w przyszły tygodniu - informuje Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W SZCZECINIE

Od 1 października uczniowie zamieszkujący Gminę Kołbaskowo i Dobra będą mieli możliwość korzystania z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Biletów nie kasują także mieszkańcy Szczecina i Gminy Police. Warunkiem jest jednak posiadanie Szczecińskiej Karty Aglomeracyjnej.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej ZDiTM i w Punktach Obsługi Klienta. Przez cały weekend otwarte będą wszystkie kasy biletowe, łącznie będzie ich 13.

1 października to także czas zmian w kursowaniu niektórych linii:

Linia 66: wydłużeniu ulegną trasy dotychczasowych kursów realizowanych do Żydowiec do pętli Klucz. Przedłużone będą zakresy kursowania linii do Klucza do godz. 6-9 i 13-19 w dni powszednie. Nastąpi również korekta czasów przejazdu i godzin odjazdów.

Linia 533: zmiana polegająca na uruchomieniu dodatkowych kursów o godz. 1:55 z Dąbia Dworca i 2:37 z Klucza.

Linia 72 linia kursować będzie również w niedziele i dni świąteczne w godzinach 6:30 do 15:30 z 60 minutową częstotliwością. W dni powszednie i soboty częstotliwość i zakres kursowania pozostają bez zmiany. Skorygowane zostaną czasy przejazdów we wszystkie dni tygodnia. Linia nie będzie kurowała w Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Linia 101: Na wniosek Gminy Police w dzień powszedni kurs o godz. 5:10 z Rynku w Policach w kierunku Jasienicy realizowany będzie z podjazdem pod Zakłady Chemiczne w Policach. Ponadto nastąpi zmiana rozkładów jazdy linii nr 101, wynikająca z korekty czasów przejazdu na tej linii (dostosowanie do czasów przyjętych na linii 107).

Linia 68: uruchomiony zostanie przystanek „Świergotki” (nr 48601) w kierunku Przepiórki. Nastąpi przyspieszenie o 5 minut pierwszego kursu w dni powszednie z przystanku Przepiórki, wprowadzona zostanie korekta czasów przejazdu (zapewnienie spójności z linią 107) oraz godzin odjazdów wybranych kursów w celu koordynacji z linią nr 107

Powrót studentów to około 40 tysięcy dodatkowych uczestników ruchu drogowego.

- Zachęcamy do pozostawienia swoich samochodów i korzystanie z transportu zbiorowego - apeluje Hanna Pieczyńska. - Przypominamy o możliwości korzystania z Mobilnej Karty Miejskiej i Szczecińskiej Karty Aglomeracyjnej i aplikacji mobilnych. Studenci mogą korzystać z biletów okresowych. Najbardziej opłaca się zakupić bilet semestralny (na 5 miesięcy na wszystkie linie nocne i dzienne to koszt 210 zł, czyli niespełna 1,5 dziennie )

Na przystankach pojawiły się kody QR, które kierują do tablic z informacją o rzeczywistym czasie zalogowanych do systemu pojazdów, a także utrudnieniach i zmianach, które widoczne są także na przystankowych Tablicach Informacji Pasażerskiej

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU W SZCZECINIE

Od najbliższego poniedziałku wraca minirondo na skrzyżowaniu ulic Miodowej/Kupczyka/Zegadłowicza.

Wewnętrzna średnica ronda to 4m, a zewnętrzna 15m. Takie rozwiązanie poprawia płynność ruchu szczególnie w czasie szczytów komunikacyjnych.

We wtorek, 2 października rozpocznie się wprowadzanie zmian w organizacji ruchu w ciągu ulic: Dembowskiego, Niemcewicza i Kadłubka na odcinku od ul. Ofiar Oświęcimia do ul. Niemcewicza.

- Celem zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych oraz uporządkowanie parkowania poprzez wyznaczenie miejsc postojowych - dodaje Hanna Pieczyńska. - Przed przejściami dla pieszych wprowadzone zostaną słupki blokujące i azyle poprawiające bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Kolejne nowości w tej okolicy to dwa nowe minironda.

Pierwsze powstanie na skrzyżowaniu Niemcewicza/Kadłubka i będzie wielkością zbliżoną do tego skrzyżowaniu Słowackiego/Zaleskiego/Papieża Pawła IV. Trochę większe rondo powstanie u zbiegu ulic Cyryla i Metodego/Boguchwały/Niemcewicza. W obu miejscach zamontowana zostanie gumowa, wyniesiona, przejezdna wyspa centralna.

Nowe organizacje ruchu w liczbach:

  • termin wprowadzenia to 7-10 dni,
  • 98 znaków i tabliczek,
  • 40 słupków przeszkodowych w tym słupków zintegrowanych ze znakami,
  • 108 słupków blokujących,
  • 132 elementy stanowiące azyle dla pieszych,
  • 41 punktowych elementów odblaskowych barwy białej o odbłyśniku wielokierunkowym,
  • dwa gumowe mini ronda o obwodzie 6 metrów.

- Wprowadzanie zmian rozpocznie się popołudniu 2 października i w zależności warunków atmosferycznych może potrwać od 7 do 10 dni - informuje Hanna Pieczyńska. - Prace wykonywane będą w dzień i w nocy.

Drogowców spotkamy najpierw na ulicy Dembowskego i Niemcewicza, następnie na ulicy Kadłubka (od ul. Ofiar Oświęcimia do ul. Niemcewicza).

Na końcu wprowadzone zostaną zmiany na skrzyżowaniach ulic Niemcewicza, Kadłubka oraz Cyryla i Metodego z Boguchwały i Niemcewicza.

Od 1 października w związku z przebudową ulicy Kułakowskiego nastąpią zmiany w organizacji ruchu.

Zamknięciu podlegać będzie odcinek ulicy od Warcisława do Pszczelnej oraz od wjazdu do szkoły do Wilczej. Na czas prac dojazd do szkoły będzie możliwy od ulicy Lompy oraz Pszczelnej.

- Prosimy o wyrozumiałość w stosunku do pracowników wykonujących pracę na drodze i stosowanie się do czasowych znaków związanych z wprowadzeniem nowych organizacji ruchu - apeluje Hanna Pieczyńska. - Apelujemy o szczególną ostrożność w ciągu pierwszych dni obowiązywania nowej czasowej organizacji ruchu.

Czy wiesz, za co możesz dostać mandat? O tych przepisach zapomina większość kierowców [QUIZ]

Polecamy również:

Zobacz wideo:

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowości w komunikacji miejskiej w Szczecinie. Co się zmieni? - Głos Szczeciński

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto