Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne laboratoria dla studentów na Uniwersytecie Szczecińskim

Redakcja MM
Redakcja MM
Uniwersytet Szczeciński zbuduje od podstaw Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych. Budynek powstanie w ciągu roku u zbiegu ulic Mickiewicza i Tarczyńskiego.

Przedmiotem projektu jest budowa oraz wyposażenie budynku Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych US. Budynek ma pełnić rolę interdyscyplinarnego centrum przeznaczonego dla studentów kierunków przyrodniczych z Wydziału Nauk o Ziemi oraz Wydziału Biologii. Obiekt pełnić będzie funkcję dydaktyczną oraz badawczą.

- Do tej pory Szczecin nie miał takiego obiektu - mówi dr Artur Skowronek z Wydziału Nauk o Ziemi. - Będziemy mogli rozwijać się w takich dziedzinach jak biologia, geografia i inne nauki przyrodnicze. Chcemy też nawiązać współpracę ze stroną niemiecką i tworzyć wspólne projekty wykorzystując to miejsce.

Dostęp studentów do platformy ma być bez ograniczeń i limitów czasowych. Poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii studenci mają mieć dostęp do materiałów dydaktycznych, kontakt z wykładowcami, zasobów wirtualnej biblioteki, kursów e-learningowych (własnej uczelni i udostępnianych przez inne uczelnie). Dodatkowe funkcjonalności platformy: zamieszczanie artykułów, forum dyskusyjne, kodowany dostęp do wyników z egzaminów, zaliczeń.

Docelowo z Centrum ma korzystać około 600 studentów.  Centrum będzie wykorzystywane przez studentów kierunków priorytetowych studiów pierwszego i drugiego stopnia tryb stacjonarny na kierunkach: biologia, biotechnologia, ochrona środowiska oraz studiów pierwszego stopnia na kierunku geologia. W przyszłości też
na stopniu II i III.

W Centrum kształcić się będą także studenci kierunku niepriorytetowego geografia (studia I, II i III stopnia). Łączna liczba tych studentów to 92 osoby.

Nowoczesne laboratoria Budynek będzie miał 5 kondygnacji łącznie z piwnicami.

Powstaną w nim 4 laboratoria - laboratorium genetyki organizmów jednokomórkowych, laboratorium biologii morza, laboratorium sedymentologiczne, laboratorium hydrochemiczne oraz 10 pracowni - pracownia geochronologii, pracownia kartografii geologicznej, pracownia mikroskopowa (biologia), pracownia paleobiologiczna, pracownia komputerowa, pracownia mikroskopowa (geologia), pracownia geologii złóż, pracownia geologii regionalnej i stratygrafii, pracownia geologii inżynierskiej i geotechniki, pracownia mikroskopii fluorescencyjnej.
Budynek powstanie od podstaw w łączniku obok Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego u zbiegu ulic Mickiewicza i Tarczyńskiego.

- Na wybudowanie tego obiektu mamy rok - mówi prof. Edward Włodarczyk, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego. -W grudniu 2015 roku powinniśmy go otworzyć. Mamy już wykonawcę wyłonionego w przetargu, który w ciągu tygodnia powinien wejść na plac budowy. Mamy nadzieję, że zima będzie łagodna i nie będzie utrudniać prac.
Wywalczone pieniądze

Przedsięwzięcie "Budowa i wyposażenie Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego" jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt projektu to kwota 26, 85 mln zł.

O dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko nie było łatwo. Uniwersytet Szczeciński uzyskał pieniądze w ostatniej chwili, walcząc  na punkty z innymi projektami najlepszych ośrodków naukowych w całej Polsce.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto