Policja nie ma prawa ukarać właściciela samochodu mandatem, jeśli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Takie kontrowersyjne wyroki wydały sądy rejonowe w trzech miastach. – To absurd – mówią policjanci.

Obecnie sytuacja wygląda następująco: Policja lub straż miejska wzywa właściciela samochodu i pokazuje mu zdjęcie wykonane przez fotoradar. Jeśli właściciel wskaże kierowcę, który danego dnia siedział za kółkiem to właśnie on zostanie wezwany i oprócz mandatu otrzyma również punkty karne. Jeśli właściciel stwierdzi, że nie wie, kto danego dnia kierował jego samochodem (a twarzy nie widać na zdjęciu) wówczas on zostanie ukarany mandatem karnym, za to nie otrzyma punktów karnych.

Sędziowie w Zamościu, Kościerzynie i Tczewie zdecydowali, że w przypadku, kiedy na zdjęciu z fotoradaru zdjęcie kierowcy jest niewyraźne nie można ukarać właściciela samochodu mandatem. Sąd zarzucił policji, że po pierwsze ukarali kierowców za czyn, który nie jest wykroczeniem, a po drugie wcale nie mieli do tego podstawy prawnej. Gazeta Prawna sugeruje, że ten precedens uruchomi lawinę wniosków kierowców, którzy otrzymali wezwanie ze zdjęciem z fotoradaru od policji lub straży miejskiej.

- To absurd – mówi Grzegorz Sudakow, naczelnik zachodniopomorskiej drogówki. – Prawda jest taka, że na większości zdjęć nie widać twarzy kierowcy. Wystarczy przecież opuścić panel przeciwsłoneczny. Do tego wiele zdjęć wykonujemy z tyłu samochodu. Na dobrą sprawę wystarczy, że kierowca założy okulary przeciwsłoneczne i już można by stwierdzić, że nie wiadomo kim on jest. Naszym zdaniem nieodpowiedzialnym zachowaniem jest tłumaczenie właścicieli, którzy zapierają się, że nie wiedzą, kto na zdjęciu prowadzi samochód. Jeśli kierowcy rzeczywiście zaczną lawinowo składać wnioski do sądu o odwołanie to sędziowie zamiast zajmować się przestępcami będą rozpatrywać takie absurdy. Nasze stanowisko jest takie: Kierowca ma obowiązek wiedzieć komu użycza samochodu. Jeśli tego nie wie, sam zostanie ukarany mandatem.

Komentarze (12)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

seba (gość)

foto. jak chca robic i lapac to noech robia to jak nalezy a nie po hu.. robia zdjecia bez lampy a jak nie zapalisz swiatel to mandat sami niech sobie jeb.. mandat

niezalogowany (gość)

@WaMa. cytuję Twoje wypociny ""Ta funkcja powinna byc stosowana,bezwzglednie dla nie zalogowanych,zasmiecajacych artykoly.Nikt nie zmusza do czytania,wszystkich opini ""

Więc nie zmuszaj się ...i nie czytaj

Damian (gość)

Głupoty. Prowadze działalność, samochód jeździ w firmie, jak moge pamiętać kto nim prowadził 3 miesiące temu??

bob (gość)

Jestem za. Przestrzegać prawa muszą wszyscy.
Jeżeli nie ma podstaw prawnych do ukarania za niewiedzę kto jeździł moim autem to niech spadają na drzewo.

"Ignoruj". Ta funkcja powinna byc stosowana,bezwzglednie dla nie zalogowanych,zasmiecajacych artykoly.Nikt nie zmusza do czytania,wszystkich opini.A komentowanie nie lubianych,forumowiczow,moze im sprawiac niejaka satysfakcje.Uwazam kazda zalogowana wypowiedz za wazna,a wnioski-wolny wybor.

.. I sądy mają rację! Czemu karać za coś, co nie jest wykroczeniem? Niech może policja poda podstawę prawną, jeśli twierdzi, że właściciel auta ma wiedzieć kto nim jeździ (bo w innym wypadku popełnia wykroczenie).
Jak by taka podstawa prawna była - to policja by w sądzie te trzy sprawy wygrała...

christoph

hmm. Ponawiam prośbę o funkję ignoruj, bo nie mogę patrzeć już na te ... wypisywane przez davida/krystyne. W każdym temacie to samo bez względu o czym jest materiał...

Panie Demolek:. ale tam czynny ,bezobsługowy radar na radarze stoi.Czynny 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.I jeden człowiek,nie super sprawny,wyszkolony Policjant kilka takich radarów sam jeden obsługuje.
A w naszym idiotycznym "Pływającem Ogrodzie, StSetSin FloatingGartden" nazwanym jeden radar 2-3 godziny na..tydzień(?) pracuję.Jeden radar i kilku Policjantów,kilku Strażników Miejskich i inne osoby.I Propaganda bębni jaki sukces odnieśli.Czy Pan tej różnicy nie widzi?
Że tam Policja co dzień systematycznie pracuje,a nie od Akcji do Akcji.I znając to Pan tak spokojnie może patrzeć?
I na ten sprywatyzowany parking na ul.Poniatowskiego z dwoma kopertami,na początku na łańcuch zamykany ,dla parkowania przez Właściciela(Szczecina Właściciel?)kubła na śmieci.Bo kierowca auto za domem trzyma.A na przeciw Sanitarka do przewozu organów do transplantacji w błocie parkująca.Czy to jest Europa?
To Folwark Zwierząt Orwella.bardziej przypomina
Po co ta dyskusja o wszystkim i o niczym.
Balon bezpieczeństwa?

W Holandii walą w plecy i . i się kierowcy jakoś nauczyli.
W Norwegi wala po kasie i też jakoś gdy jest 40 jadą wszyscy 40 lecą. Sorry ale też się zgodzę z policją. Z drugiej strony można się dowiedzieć kto nam zarzyna autko :).