Wzrosty na giełdzie z ostatnich tygodni mogły skłaniać do ponownego ulokowania tam swoich oszczędności. Analitycy radzą jednak, by na razie z taką decyzją poczekać, bo giełdę może czekać korekta.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij


Wzrosty na giełdzie z ostatnich tygodni mogły skłaniać do ponownego ulokowania tam swoich oszczędności. Analitycy radzą jednak, by na razie z taką decyzją poczekać, bo giełdę może czekać korekta. Tymczasem dla osób myślących przede wszystkim o bezpieczeństwie swoich pieniędzy dość dobrą alternatywą mogą okazać się wciąż atrakcyjne lokaty bankowe.

Giełda i fundusze zbyt rozgrzane?

Wchodzenie na giełdę dopiero teraz jest ryzykowne.
- Od lutego nasza giełda urosła o około 60 proc. - przypomina Ignacy Suchodolski, doradca inwestycyjny z DM ECM. - To naprawdę dużo, co może rodzić obawy o zbliżającą się korektę. Tym bardziej, że wszystkie pozytywne informacje płynące z gospodarki moim zdaniem zostały już uwzględnione w giełdowych wycenach. Najlepiej do końca września poczekać na rozwój sytuacji gospodarczej.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku funduszy inwestycyjnych zaangażowanych w akcje. Lipiec był dla nich doskonałym miesiącem. Nie oznacza to jednak, że kolejne tygodnie przyniosą porównywalne wzrosty.


Bezpieczne inwestycje

Dlatego, szukając okazji do ulokowania swoich oszczędności, w najbliższych dniach warto pomyśleć o bezpiecznych lokatach, obligacjach Skarbu Państwa czy bezpiecznych funduszach. Zwłaszcza że szczególnie te pierwsze mimo obniżek stóp procentowych wciąż są bardzo atrakcyjne. Najlepszą propozycję lokaty na trzy miesiące ma w tej chwili Meritum Bank - oprocentowanie w wysokości 6,6 proc. w skali roku.

Jeżeli zdecydujesz się na depozyt półroczny, warto skorzystać z oferty Getin Banku - 7 proc. w skali roku. To obecnie najlepsza oferta na rynku. - Spodziewam się, że banki stopniowo zaczną jednak obniżać oprocentowanie lokat, bo przy zaostrzonej polityce kredytowej ich zapotrzebowanie na pieniądze będzie mniejsze - tłumaczy Mateusz Ostrowski, analityk z Open Finance. - Dlatego im szybciej założymy lokatę, tym lepiej.

Mając na uwadze bezpieczeństwo pieniędzy, można też pomyśleć o obligacjach Skarbu Państwa, choć ich oprocentowanie w ostatnio nieznacznie spadło. Tzw. dwulatki można obecnie dostać z oprocentowaniem 4,75 proc. w skali roku.

Jeżeli szukasz możliwości ulokowania oszczędności na dłużej, co najmniej kilku lat, wówczas, jak zaznaczają analitycy, warto podzielić je pomiędzy bezpieczne i bardziej ryzykowne formy inwestowania. Wówczas nawet giełdowa korekta nie powinna być bolesna w skutkach.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!