Na budowie Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie trwają prace wykończeniowe. Już dziś niektórzy żartują, że za 24 mln zł wybudowano największy skatepark w Europie. Być może już w kwietniu pojawia się pierwsze eksponaty.

Marek Rudnicki
mare.rudnicki@mediaregionalne.pl


Obiekt robi wrażenie. To betonowa, pofałdowana płyta na placu Solidarności, która z jednej strony schodzi do poziomu jezdni, z drugiej sięga ponad drugie piętro budynku policji.

W zamierzeniu dach muzeum ma być miejscem spotkań szczecinian. Mają tu chętnie przychodzić, ale betonowe płyty, pokrywające cała powierzchnię, nie zachęcają do odpoczynku, jak sławny, pełen zieleni Central Park.

Zdaniem radnego Jędrzeja Wijasa, przewodniczącego komisji kultury rady miasta, której członkowie zwiedzali dzisiaj obiekt, brak zieleni niczemu nie przeszkadza.

- Nie przypominam sobie, aby to miejsce dawniej było pełne zieleni - mówi. - A zagospodarowanie wokół pomnika wołało o pomstę do nieba. Teraz pojawi się tu mnóstwo młodzieży, która przyjdzie jeździć rowerami czy na deskorolkach.


Podobne zdanie ma dyrektor Muzeum Narodowego, pod który podlega Centrum Dialogu Przełomy.

- Różnica między poprzednim placem a obecnym jest, ale nie duża - uważa dyr. Lech Karwowski. - To jest plac spacerowy, zróżnicowany wysokościowo, tak że w niektórych miejscach nawet przybiera postać miejsca widokowego. Poprzednio też mieliśmy do czynienia z placem wyłożonym płytami kamiennymi, natomiast było trochę niskiej roślinności, której teraz nie ma.

Schodzimy pod ziemie. Na razie montowane są tu urządzenia techniczne. Całość ma około 700 m kw. Składają się na nią pojedyncze, wydzielone przestrzenie i jedna duża, w przyszłości wystawiennicza. Pod ziemią znajdzie się w przyszłosci również kawiarenka dla zwiedzających. To, czy część wystawiennicza zrobi wrażenie i będzie przyciągać wycieczki, jak Muzeum Powstania warszawskiego, będzie w dużej mierze zależeć od aranżacji wnętrza i eksponatów.

Największym z pewnością będzie bojowy wóz milicji, reszta, to głównie dokumenty i zdjęcia oraz prezentacje multimedialne.

Utrzymanie Centrum Dialogu Przełomy rocznie ma kosztować około 800 tys. zł. Dziś, to zmartwienie marszałka, któremu podlega Muzeum Narodowe. Od pewnego czasu rodzi się jednak pomysł, aby w Muzeum Dialogu stało się częścią Muzeum Historycznego Szczecina, które powinno być utworzone.

- Mama nadzieję, że kiedyś miasto Szczecin może nie tyle zrozumie, co podejmie wiążące działania do zbudowania swojego muzeum, swojej własnej historii - mówi dyr. Karwowski.

- Prędzej czy później miasto będzie musiało wziąć odpowiedzialność za tę część dokumentowania historii, która dotyczy Szczecina - dodaje przewodniczący Wijas.

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Zobacz więcej:
Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (12)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Is (gość)

Kamienna pustynia. "Nie przypominam sobie, aby to miejsce dawniej było pełne zieleni" - to ma Pan bardzo kiepską pamięć... Albo wybiórczą.
"Różnica między poprzednim placem a obecnym jest, ale nie duża" - kolejny absurd. Chyba, że porównujemy do epoki kamienia łupanego.
Plac wygląda okropnie. Kamienna pustynia. Szara bryła, okropne barierki (miałam nadzieję, że to tymczasowe, ale wygląda na to, że jednak nie), praktycznie brak zieleni.
Ja chcę mój piękny zielony placyk z powrotem!

Mati (gość)

betonowa bryła. Kupa betonu o dziwacznym kształcie,nieopodal jest już szklane akwarium ze skrzynkami,o które można się przewrócic,dlatego tam jest pustka,a było zielono i kolorowo.Jestem zawiedziona,tym co zrobiono tu i tam z zielenią,kolejny absurd:)

mirek (gość)

faktycznie obiekt robi wrazenie, ale. ja jestem jednak przyzwyczajony do zielonego szczecina.
ten plac z pieknym trawnikiem , gdzie pod pomnikiem lezeli ludzie na trawie, siedzieli na lawkach, byl poprostu piekny. ja chodzilem tamtedy do pracy. tylko jezien mnie wkurzala bo te szczecinskie chodniczki z usypanego zwirku to jakas masakra.

no ale mielismy pienky zielony plac. i nawet moi goscie z zagranicy mowili, ze piekny plac. teraz bedzie moze i efektownie ale napewno nie pieknie

M. (gość)

Głowa do góry. @~J

Polecam poczytać o Pomniku Ofiar Wojny w Innsbrucku. http://onskateboarding.wordpress.com/2013/10/13/deskorolka-na-pomniku-ofiar-wojny/

Pozdrawiam

Kocurrek (gość)

Propozycja zagospodarowania betonu. Latem - skatepark, zimą - zjeżdżanie na sankach...

Jak nie sikawka to betonowanie skwerów, architektoniczny dysonans i tworzenie otoczenia nieprzyjaznego ludziom... Kto tam pójdzie na spacer?

j (gość)

Szacunek. Dwie sprawy:
1. to miejsce było pełne zieleni (wystarczy spojrzeć na zdjęcia, np. układanie trawy przed stawianiem pomnika Anioła Wolności),
2. nikt o zdrowych zmysłach nie będzie jeździł na deskorolce, czy rowerze po dachu muzeum (odpowiednie znaki - ze względów bezpieczeństwa - nikt nie weźmie odpowiedzialności za uszczerbek na zdrowiu takiego "kaskadera"), ponieważ:
- Muzeum, zwłaszcza o takiej tematyce, zasługuje na stosowne zachowanie, z racji przedstawianej tam ekspozycji.
- Muzeum darzy się szacunkiem, tak jak nie jeździ się na rowerze w kościele.

Wystarczy tylko odpowiednie oznakowanie oraz posadzenie (rozłożenie w rolkach) trawy, co da efekt wkomponowania się w otoczenie, a nie sztucznej bryły wyrastającej znikąd.

Możnaby to porównać do miejsca spacerów i spotkań, jakim jest dach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Z pewnością wiele mieszkańców Szczecina, a także turystów będzie korzystać z tego swoistego tarasu widokowego.

Gosia (gość)

popaprańcy. KOMISJA PO BYKU CO TU SIĘ DZIWIĆ cała rodzinka z dyskoteki z Krzystka układów

jackobs *org (gość)

j. Żeby można było po tym jeżdzić należy zbudować profesjonalne bandy inaczej nie ma to konkretnego charakteru użytkowego a zjeżdżanie będzie się odbywać na własne ryzyko

ewa (gość)

beznadzieja. prosto na jezdnie a wygląd brak komentarza kultura po byku panie Marku wstyd