Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Trendy. #Zdrowie: Zdeponowana krew - zdrowie jak w banku

MM Trendy
MM Trendy
MM Trendy. #Zdrowie: Zdeponowana krew - zdrowie jak w banku
MM Trendy. #Zdrowie: Zdeponowana krew - zdrowie jak w banku Sebastian Wołosz
Komórki macierzyste - skarb ukryty we krwi pępowinowej, odkryto około 20 lat temu. Mogą pomóc regenerować organy, leczyć z chorób cywilizacyjnych. Ich właściwości nie są jeszcze do końca znane. Mimo to wielu rodziców, w trosce o zdrowie dzieci, decyduje się, by płacić za ich przechowywanie.

Tekst: Anna Folkman/Foto: Sebastian Wołosz

Przygotowując się na przyjęcie nowego członka rodziny przyszli rodzice urządzają pokoik, kupują łóżeczko, wózek, ubranka, zabawki - słowem wszystko, co tylko będzie potrzebne maluszkowi. Wśród tych prezentów niektórzy robią jeszcze jeden - oddają do banku komórek macierzystych krew pępowinową, która pobierana jest podczas porodu.

Wybór należy do rodziców

Komórki macierzyste nazywane są medycyną XXI wieku. Terapia z ich wykorzystaniem to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Rodzice, którzy już dziś pomyślą o zabezpieczeniu krwi pępowinowej dziecka, będą mogli wykorzystać szansę, jaką przyniosą kolejne odkrycia. Jednak czy komórki macierzyste rzeczywiście będą leczyć z cukrzycy czy zapobiegać zawałom serca? Na razie nie wiadomo.

Rodzice, którzy chcą zabezpieczyć krew pępowinową swojego dziecka, powinni zgłosić się do banku przed porodem - najlepiej około 7-8 miesiąca ciąży. Wówczas podpisują umowę i wpłacają opłatę wstępną. Pokrywa ona koszt zestawu pobraniowego, pobrania materiału, transportu do laboratorium, preparatykę, wykonanie wszystkich badań, wyizolowanie komórek i ich zamrożenie (ok. 1 700 zł) oraz co roku opłatę za przechowywanie (ok. 490 zł).

Rodzic musi pamiętać by zabrać ze sobą na salę porodową ten zestaw. Znajdują się w nim niezbędne, sterylne elementy do pobrania krwi pępowinowej. Z pępowiny pobieranych jest średnio około od 40 do 100 ml krwi. Krew pobierana jest przez położną tuż po narodzinach, czyli po odcięciu pępowiny.

Cały proces pobrania jest bezpieczny, bezbolesny (zarówno dla matki, jak i dziecka) oraz niezaburzający przebiegu porodu. Po pobraniu materiał trafia do laboratorium, gdzie izolowane są komórki macierzyste, które następnie są zamrażane do temp. ok minus 150 st. Celsjusza.

W trakcie preparatyki niewielka ilość materiału pobierana jest również do badań określających jakość uzyskanego materiału. W Zachodniopomorskiem jedynym takim bankiem jest NZOZ Bank Komórek Macierzystych "Longa Vita".

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy al. Wojska Polskiego, gdzie znajduje się laboratorium banku, przechowuje w oparach ciekłego azotu, w temp. minus 196 stopni Celsjusza około trzy tysiące porcji komórek macierzystych wyizolowanych z krwi pępowinowej.


Zobacz, gdzie znajdziesz nasz bezpłatny magazyn »


[Czytaj również on-line:

MM Trendy. Szczecin | Styl | Moda | Kultura. Serwis »](http://www.mmszczecin.pl/trendy)


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto