Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Trendy: Z mediów społecznościowych korzystaj rozsądnie

red
Rafał Ogłaza
Na Facebooku piszmy tak, żebyśmy później nie musieli się za to wstydzić - radzi Kacper Skoczylas, który z powodzeniem od trzech lat organizuje w Szczecinie Czwartkowe Spotkania Social Media. 24. marca to wydarzenie odbędzie się po raz dwudziesty.

- Mówi się, że „jak nie ma Cię na Facebooku, to nie istniejesz". To prawda?

Kacper Skoczylas: Do aż tak drastycznych wniosków bym się nie posunął, ale na pewno obecność w odpowiednich mediach społecznościowych może nam pomóc. Powstaje coraz więcej portali dedykowanych konkretnej grupie, także na pewno każdy jest w stanie znaleźć jakiś dla siebie. Mamy Linkedin’a, który łączy profesjonalistów i biznesmenów, Twittera, pozwalającego wymieniać się informacjami z całego świata w czasie rzeczywistym i oczywiście najpopularniejszego obecnie Facebooka, który łączy wszystkich ze wszystkimi. Może brzmi to trochę górnolotnie, ale prawda jest taka, że portal Marka Zuckerberga pozwala zwykłym użytkownikom być w kontakcie ze znajomymi i bliskimi, a firmom docierać do swoich klientów za pomocą stron i najbardziej zaawansowanego systemu reklam na świecie.

- Umiałbyś w obecnych czasach żyć bez social mediów?

- Pewnie - pytanie tylko po co? Media społecznościowe są ważnym elementem mojej pracy zawodowej, źródłem wiedzy oraz chyba najczęściej wykorzystywanym kanałem komunikacji ze znajomymi. Z punktu widzenia marketingowego media społecznościowe są kanałem, któremu warto poświęcić dużo czasu, planując strategię i rekomendując odpowiednie rozwiązania klientom. Według badań coraz więcej osób na różnych szczeblach decyzyjności korzysta z mediów społecznościowych. Czasy, kiedy Facebook kojarzył się tylko z publikowaniem zdjęć „kotków i jedzenia” mamy już na szczęście dawno za sobą.

- Są dni (np. wakacje), kiedy kompletnie odcinasz się od SM? Jest to w ogóle potrzebne?

- Pewnie i kompletnie nie jest mi z tym źle. Jadąc na urlop czy odpoczywając w weekend wcale nie muszę korzystać z Facebooka. Jasne, że czasami lubię opublikować jakieś zdjęcia, ale generalnie nie czuję potrzeby dokumentowania całego mojego życia w mediach społecznościowych. Zdecydowanie ciekawsze widoki są poza ekranami smartfonów. Jedynie do czego wykorzystuję social media, niezależnie od pory dnia i nocy, to komunikacja. Używanie Facebook Messengera zastępuje mi telefony i smsy.

- W takim razie po co nam są w ogóle social media?

- W dzisiejszych czasach mogą służyć praktycznie do wszystkiego. To od użytkownika zależy, które z dostępnych kanałów będzie wykorzystywał oraz w jakim stopniu. Facebook może służyć nam do publikowania zdjęć z wakacji lub budowania wizerunku, dzięki Instagramowi możemy pokazać całemu światu co jemy, ale również traktować go jako kanał sprzedaży dla swoich własnoręcznie robionych maskotek. Linkedin z kolei może być naszym wirtualnym CV, które aktualizujemy w momencie szukania pracy, albo miejscem budowania wizerunku czy pozyskiwania klientów. Wszystko zależy od naszych potrzeb i celu jaki sobie obierzemy.

- Brzmi, jakby social media wiązały się z samymi zaletami, a przecież tak nie jest. To też wiele pułapek, minusów.

- Media społecznościowe - jak wszystko inne - muszą być wykorzystywane rozsądnie. Na pewno dużym zagrożeniem jest zdradzanie zbyt wielu szczegółów na temat naszego życia prywatnego. Udostępnianie dużej ilości zdjęć swoich dzieci, rodziny i domu może być zagrożeniem ze strony np. pedofilów. Świetnie opowiadał o tym Paweł Krzych podczas prezentacji na jednym z Czwartków. Warto poszukać tej prezentacji na jego kanale Slideshare. Problemem może być również zbyt duże przywiązywanie do opinii i komentarzy innych oraz traktowanie wszystkiego, co przeczyta się w sieci, jako prawdę. W dzisiejszych czasach bariera rozpoczęcia pisania w social media jest praktycznie zerowa, także na pewno warto zachować zdrowy rozsądek po przeczytaniu kolejnego artykułu, który być może bez sprawdzenia źródeł opublikował nasz znajomy.

- Co jest niedopuszczalne w świecie mediów społecznościowych?

- Rekomenduję traktować media społecznościowe tak samo jak inne media – radio, TV czy prasę. Jeśli chodzi o zachowania na profilu prywatnym, to warto trzymać się jednej zasady – nie piszmy i nie publikujmy rzeczy, pod którymi wstydzilibyśmy się podpisać publicznie. Piszmy tak, żebyśmy później nie musieli się za to wstydzić. Jeśli natomiast chodzi o komunikację biznesową, to ona rządzi się swoimi prawami. Ważne, żeby była dobrze zaplanowana, realizowała cele firmy oraz była dostosowana do grupy docelowej.

- Czwartkowe Spotkania Social Media pomagają w poruszaniu się po portalach społecznościowych? Jaki jest cel tych spotkań? Dla kogo są przeznaczone?

- Czwartki Social Media są ogólnopolską marką, pod którą już w 13 miastach organizowane są cykliczne spotkania, na których poruszane są tematy związane z nowoczesnym marketingiem. W Szczecinie czwartki rozwijam od ponad trzech lat. To obecnie największe w regionie cykliczne wydarzenia poświęcone takiej tematyce. Głównym celem eventów jest edukacja i integracja osób interesujących się nowoczesnym marketingiem, mediami społecznościowymi, komunikacją i PR. Spotkania prowadzone są w luźnej, „barcampowej” formie, która łączy w sobie swobodną - pubową - formę organizacyjną z merytoryczną wymianą wiedzy pomiędzy uczestnikami.

- Które czwartkowe spotkanie zapadło Ci szczególnie w pamięci?

- Nie chcę faworyzować żadnego z gości, bo staram się z każdego spotkania wyciągnąć coś wartościowego, ale powiem o dwóch skrajnościach, za które bardzo lubię Czwartki. Zapadają mi w pamięć wystąpienia specjalistów z wieloletnim stażem. Lubię patrzeć, jak udaje im się budować atmosferę podczas prelekcji, angażować widzów i kończyć wnioskami, które na długo zostają w pamięci. Z drugiej strony uwielbiam prelegentów, dla których wystąpienia na Czwartkach są pierwszymi wystąpienia publicznymi i dzięki niestandardowemu podejściu „kupują” sobie widzów. Wielu z nich dzięki prezentacji dostało pracę, poznało partnera biznesowego… czy drugą połówkę. W skali całej Polski już kilka osób zmieniło swój status związku dzięki uczestnictwu w naszych spotkaniach.

- Jakie są plany na przyszłość dotyczące tej inicjatywy?

- Po liczbie osób, które pojawiają się na spotkaniach widzę, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia. Jak pokazują badania, specjaliści ds. digital marketingu/social media są na liście 10 zawodów, na które będzie rosło zapotrzebowanie w najbliższych latach. Choć widać dobre zmiany, to w Szczecinie jest jeszcze mało firm czy uczelni zajmujących się edukacją w tym zakresie. Po każdym spotkaniu pytam uczestników czego im brakowało, co można zmienić i poprawić – staram się, aby zapraszani prelegenci jak najbardziej spełniali potrzeby gości. Mam w planach kilka warsztatów i debat, które będą poruszały kluczowe tematy związane z nowoczesnym marketingiem. Zapraszam do obserwowania profilu Czwartków Social Media oraz mojego prywatnego konta na Facebooku, na którym informuję o wszystkim, co się wydarzy na Czwartkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto