Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Trendy: Światowi wirtuozi w Szczecinie

Małgorzata Klimczak [email protected]
Koncerty w Szczecinie i w regionie, podróż do Azji, nagranie płyty – takie są plany artystyczne Baltic Neopolis Orchestra w nadchodzącym sezonie.

- W tym roku rozpoczynamy sezon artystyczny wyjątkowo wcześnie, bo już 18 września, koncertem z cyklu BNO+ na Zamku Książąt Pomorskich mówi Emilia Goch-Salvador, dyrektorka BNO. - Zaprosiliśmy do współpracy solistkę-perkusistkę Vivi Vassilevą .

Program koncertu zaprezentuje twórczość kompozytorów pochodzących z Francji, Belgii oraz Hiszpanii. Vivi Vassileva należy do najzdolniejszych perkusistek naszych czasów, przebojem zdobywa kolejne nagrody na konkursach międzynarodowych, odkrywa też nowe zastosowania dla technicznych możliwości instrumentów perkusyjnych, a kompozytorzy dedykują jej swe dzieła. - Tydzień później zagramy koncert z cyklu Wielcy Koncertmistrzowie z udziałem Sándora Jávorkaia z Węgier, który już z nami koncertował, podczas Baltic Neopolis Festival - mówi Emilia Goch Salvador. - Przy tej okazji chcielibyśmy rozwinąć współpracę polsko-węgierską, a szczególnie szczecińsko-węgierską. Sándor jest znakomitym skrzypkiem - nie tylko świetnym wirtuozem, ale też ma niesamowitą osobowość. Wszędzie, gdzie pojawia się na scenie, zyskuje dużą sympatię publiczności. Ma w sobie coś absolutnie magicznego.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną m.in. dzieła dwudziestowiecznych kompozytorów węgierskich, w tym premiera „Rapsodii na skrzypce i orkiestrę smyczkową”, której autorem jest László Dubrovay. Ten węgierski twórca, zajmujący się m.in. muzyką elektroniczną, skomponował ten utwór specjalnie dla Baltic Neopolis Orchestra. Ponadto ma w swoim życiu epizod szczeciński: otrzymał w naszym mieście nagrodę za utwór organowy w roku 1973. Kompozytor będzie obecny podczas wrześniowego wydarzenia.

Kolejne koncerty zabrzmią w październiku. Jeden z nich, 2.10 ponownie na Zamku Książąt Pomorskich w cyklu BNO+, z udziałem urodzonego w Buenos Aires Marcelo Nisinmana. To bandeonista, kompozytor i aranżer. Nisinman jest uznanym na świecie solistą, grającym wraz z orkiestrami oraz biorącym udział w festiwalach na całym świecie. Jako kompozytor czerpie inspiracje z własnych, argentyńskich korzeni. - Dzień przed koncertem w Szczecinie zagramy w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, w nowym ośrodku, w którym mieliśmy już przyjemność występować. Tam będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Muzyki, również z udziałem Marcelo Nisinmana - mówi Emilia Goch-Salvador. - A już 9 października wracamy do Szczecina z naszym cyklem koncertowym Muzeum Muzyki. Koncert odbędzie się na pięknym dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej.

Tydzień później odbędzie się największe przedsięwzięcie BNO w tym roku. Na scenie hali Azoty Arena, orkiestra i zaproszeni goście wystąpią z projektem Singphony, który ruszy w trasę po Azji. Na zaproszenie Baltic Neopolis Orchestry do Szczecina przyjadą gwiazdy estrady z Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Hiszpanii, Singapuru, Portugalii i Polski, łącznie ponad 70 artystów. Gościem specjalnym koncertu będzie Pamela Tan-Nicholson – mama Vanessy Mae – znakomita pianistka i producentka z Singapuru oraz Vasko Vasillev, koncertmistrz Covent Garden Opera House w Londynie. Ponadto na scenie zobaczymy i usłyszymy zespół Covent Garden Soloists, solistów Opery Narodowej w Sofii, laureatów Fryderyka 2015 Baltic Neopolis Orchestra w symfonicznym składzie oraz Chór Opery na Zamku w Szczecinie. - Gwiazdą będzie Vasko Vassilev, który jest związany z naszą orkiestrą od dwóch lat - mówi Emilia Goch-Salvador. - Vasko jest naszym guru i wzorem do naśladowania. Nie dość, że jest znakomitym instrumentalistą, to także wspaniałym człowiekiem.

Po powrocie z Azji, 19 listopada zespół zagra kolejny koncert z cyklu Wielcy Koncertmistrzowie w Trafostacji Sztuki. Koncertmistrzem będzie wybitny skrzypek pochodzący z Wielkiej Brytanii, Hugo Ticciati, który na co dzień realizuje się także jako dyrektor artystyczny festiwalu O/Modernt w Sztokholmie oraz koncermistrz zespołu Baltic Neopolis Virtuosi, który powstał podczas tegorocznego Baltic Neopolis Festival. - Na początku grudnia planujemy rozpoczęcie prac nad płytą „Mozaika” z Adamem Bałdychem i jego zespołem. Będzie to rejestracja wspaniałej kompozycji, którą Adam Bałdych napisał dla nas w listopadzie 2015 roku - mówi Emilia Goch. - Myślę, że płyta zostanie wydana w przyszłym sezonie artystycznym.

Rok 2016 zespół zakończy zaś koncertem kameralnym z cyklu Rozwijamy Region w Dobrym Tonie w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Gościem będzie Katja Markotić, sopranistka pochodząca z Chorwacji, która wraz z Baltic Neopolis Quartet wprowadzi słuchaczy w zimowy, świąteczny nastrój.

Zobacz też:
Freedom Symphony w Szczecinie w rocznicę Porozumień Sierpniowych

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto