Minister skarbu Aleksander Grad poinformował na konferencji prasowej, że państwowa agencja inwestycyjna Kataru chce przejąć transakcję kupna stoczni w Gdyni i w Szczecinie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Minister skarbu Aleksander Grad poinformował na konferencji prasowej, że państwowa agencja inwestycyjna Kataru chce przejąć transakcję kupna stoczni w Gdyni i w Szczecinie.

Minister powiedział, że otrzymał od Katarskiej Agencji Inwestycyjnej list, w którym zgłosiła ona gotowość przejęcia projektu zakupu stoczni. Jego zdaniem, sprawa może zostać sfinalizowana do końca sierpnia. Jeśli tak się nie stanie, minister zamierza zlecić Agencji Rozwoju przemysłu wszczęcie postępowania o odszkodowanie od poprzedniego inwestora. Agencja ma też na 1 września przygotować wnioski do Komisji Europejskiej o przedłużenie terminu sprzedaży stoczni.

Minister podkreślił, że rządowi zależy na pomyślnym załatwieniu sprawy stoczni. Przypomnijmy, że
Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało wcześniej, że nie otrzymało pieniędzy za majątek stoczni w Gdyni i Szczecinie. W związku z tym minister skarbu powiedział na konferencji, że jest do dyspozycji premiera. Była to odpowiedź na pytanie, czy jest gotów ponieść odpowiedzialność za nieudaną sprzedaż stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Aleksander Grad tłumaczył, ze katarska spółka nie wpłaciła w terminie pieniędzy za stocznie, gdyż prawdopodobnie nie zdołała uzyskać gwarancji dla tej inwestycji. Dodał, że mimo to nadal wysoko ocenia katarskiego inwestora. Minister zaprzeczył też, aby rząd planował transakcję wiązaną - zakup gazu ziemnego w Katarze w zamian za kupno przez katarską spółkę polskich stoczni. Grad podkreślił, że planowana sprzedaż stoczni nie miała żadnych wad prawnych.


***


O północy minął termin wpłacenia pieniędzy za stocznie Nova w Szczecinie i Gdyni. Jak wynika z najnowszych doniesień katarski inwestor nie dokonał jednak przelewu należnych ok. 380 mln zł, mimo że był to drugi termin zapłaty. Wcześniej Agencja Rozwoju Przemysłu, prywatyzująca zakłady na zlecenie Ministerstwa Skarbu Państwa wyznaczyła datę transakcji na 21 lipca. W tej sytuacji majątek obu stoczni może znowu trafić na przetarg. ARP ma 2 tygodnie na znalezienie nowego kupca. Jeśli nie będzie chętnych, ogłoszona zostanie upadłość stoczni. Bez pracy zostanie wówczas 8 tys. stoczniowców i minister Grad, którego dymisje zapowiedział premier Tusk.

Poranne informacje potwierdziło Ministerstwo Skarbu Państwa. W oficjalnym komunikacie poinformowano, że ministerstwo nie otrzymało pieniędzy za majątek stoczni w Gdyni i Szczecinie. Resort otrzymał informację od Zarządcy Kompensacji, firmy Bud-Bank Leasing, że w poniedziałek do północy nie wpłynęły pieniądze od spółki Stichting Particulier Fonds Greenrights.

Resort skarbu poinformował, że wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu i Zarządcą Kompensacji przygotował plan postępowania w takiej sytuacji. Informacje o podjętych działaniach będą przekazane jeszcze dziś.


Czytaj także:

Majątek Stoczni Gdynia trafił w ręce jednego inwestora - jak będzie w Szczecinie? Ruszył przetarg na majątek stoczni Nowa

Czy kapitał arabski przejął stocznie w Szczecinie i Gdyni?


Szczecińska i gdyńska stocznia w rękach katarskiego banku inwestycyjnego QInvestQinvest: "Jesteśmy doradcą, nie inwestorem". Kto więc kupił stocznie w Szczecinie i Gdyni?


"Sabotaż i wrogie działania" - emocje wokół listu Szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni


Aleksander Grad: "Nie doszło dziś do sprzedaży majątku stoczni Gdynia i Stoczni Szczecińskiej Nowa"


Minister Grad zapewnia, że prywatyzacja dojdzie do skutku. Stoczniowcy wciąż niespokojni o los zakładówKatarczycy zapewniają, że kupią stocznieInwestor analizuje list ze Szczecina. Tusk zapowiada dymisję ministra Grada, jeśli do prywatyzacji nie dojdziePremier Tusk rozmawiał z szefem katarskiego rządu o stoczniach


Katarski inwestor do północy musi zapłacić za stocznię w Szczecinie

Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!