- Łopatkę wbijemy już w październiku tego roku - tak mówi obrazowo o terminie rozpoczęcia inwestycji prezes Wu Tianyu.

Za trzy lata ma zostać otwarte wielkie centrum hotelowo-konferencyjno-rekreacyjne nad jeziorem Dąbie. Umowę w tej sprawie podpisano podczas Międzynarodowej Giełdy Turystycznej w Berlinie.

Wybudowanie centrum zapowiada konsorcjum firm Tian Yu i Recca. Umowę w imieniu inwestorów z największą siecią hotelarsko-kongresową w Niemczech podpisał prezes Tian Yu, biznesmen szczeciński chińskiego pochodzenia, Wu Tianyu oraz właścicielka sieci Maritim, dr Monika Gommolla.

- Łopatkę wbijemy już w październiku tego roku - tak mówi obrazowo o terminie rozpoczęcia inwestycji prezes Wu Tianyu.


Autorem projektu architektonicznego apartamentowca i hotelu (ten ma działać w ramach umowy franczyzowej z siecią Maritim) jest zespół architekta Pawła Zaremby.

Całość inwestycji ma kosztować niebagatelną kwotę około miliarda złotych. A obejmuje Marinę Dąbie (oddana ma być do użytku w grudniu tego roku). Ta część inwestycji nie jest w pełni komercyjna, a obiekt będzie służył wszystkim żeglarzom. Jej koszt to 12,3 mln zł. Urząd marszałkowski wsparł inwestycję kwotą 4,8 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wdrożeniem projektu zajmuje się już fundacja Sun&Sail, której fundatorami są spółki Tian Yu i Recca.

Największe wrażenie w projekcie robi apartamentowiec „Spinaker”, wznoszący się ponad wodą na wysokość 17 pięter. Jego powierzchnia użytkowa, to 21 tys. m kw. Pomieści 266 apartamentów o powierzchni od 45 do 80 m kw.

Na ostatnim piętrze i na parterze przewidziano restauracje.

Stojący obok hotel jest niższy. Będzie działał pod marką niemieckiej sieci Maritim, posiadającej już 51 obiektów cztero- i pięciogwiazdkowych.

Właścicielka tej sieci, dr Monika Gommolla mówi, że będzie to pierwsza inwestycja poza Niemcami. O całym centrum wyraża się ciepło: - To jest dziecko pana Wu Tianyu. Jeśli zdecydowaliśmy się na współpracę, to znaczy, że wierzymy w tę inwestycję.

Apartamentowiec i hotel połączy część podziemna, a będzie nią trzykondygnacyjny parking na 888 miejsc postojowych dla samochodów.

Na pierwszym piętrze hotelu przewidziano 12 sal konferencyjnych o różnej wielkości i łącznej pojemności około 1500 miejsc. Największa sala będzie mogła pomieścić jednorazowo około tysiąca osób. Co ciekawe przewidziano możliwość wyposażenia sal w największe nawet gabaryty sprzętowe. Dochodzącą tu windą będzie można dowieźć nawet samochód.

W ramach centrum będzie działać geotermia. W tym celu rurociąg sięgnie do źródeł na głębokości 1920 metrów. Uzyskane tą drogą ciepło ogrzeje cały kompleks. Z tego też powodu całość otrzymała już nazwę Hot Spring Bay (Zatoka Gorących Źródeł).

- Ciepło będzie sprzedawane do SEC-u jako współpraca partnerska - tłumaczy Wu Tianyu. - Odpad, który zazwyczaj wraca do ziemi, będziemy jeszcze raz wykorzystywać do ogrzewania naszych produktów.

W łazienkach apartamentowca będą trzy krany, na wodę zimną, ciepłą i solankę, którą będzie można napełnić wannę i w niej się kąpać. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. Konsorcjum stara się o wsparcie budowy geotermii z funduszy przeznaczonych na ochronę środowiska.

Polecamy również:
Aquapark w Szczecinie, czyli Fabryka Wody. Kiedy powstanie? Poznaliśmy konkretną datę
Biznes

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

OldFatStinkyGay (gość)

Mam nadzieje ze będzie czajnik w pokoju bo lubię parzyć melisę jak się wkurwię ze obok w pokoju jest impreza.