Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy dzień pizzy. A skąd wzięło się to pyszne danie?

Krzysztof Pizgalski
Ech, ci Włosi! Cóż byśmy bez nich zrobili? A właściwie nie tyle bez samych Włochów, ile bez ich nadzwyczajnego talentu kulinarnego.

Mało kto pizzy nie lubi. Zgoda, zdarzają się wyjątki, ale to tylko wyjątki potwierdzające regułę. No bo jak nie lubić pysznego ciasta (grubego i puszystego lub cienkiego, właściwie tylko udającego, że jest), pokrytego sosem pomidorowym, serem i mnóstwem różnych pysznych dodatków?

Dodatkową zaletą tego przysmaku jest fakt, że zupełnie spokojnie można go jeść bez użycia sztućców!

Dziś włoskie restauracje serwujące pizze w tysiącach odmian można spotkać w praktycznie każdym mieście na świecie. Pizza doskonale sprawdza się i jako szybki obiad, i jako romantyczna kolacja. A zastanawialiście się kiedyś, skąd ona się właściwie wzięła?

Starożytni, jak zwykle, pierwsi

Już starożytni Egipcjanie wypiekali okrągłe, cienkie chlebki, które były podstawą wyżywienia ludności. Starożytni Grecy również, ale w ich wersji, ciasto posmarowane było oliwą i posypane czosnkiem oraz ziołami.

Około X w. po raz pierwszy we Włoszech użyto nazwy „pizza”. Określano w ten sposób cienki placek drożdżowy z oliwą i ziołami, który był podstawą wyżywienia, a jakże, włoskiej biedoty (dokładnie tak samo, jak makaron!), głównie w Neapolu, gdzie sprzedawany był na ulicach.

Sos pomidorowy, bez którego dziś nie wyobrażamy sobie pizzy, na placku pojawił się dopiero na przełomie XVII i XVIII w. Stopniowo zaczęto również dodawać doń różne dodatki, przede wszystkim - ser i mięso. Tak wzbogacona wersja dania dla najbiedniejszych zaczęła się coraz częściej pojawiać na stołach zamożnych, a w końcu nawet królów.

Pizza Margherita
Nazwa tej najpopularniejszej pizzy pochodzi od włoskiej królowej Małgorzaty. To właśnie dla niej w 1899 r. piekarz Rafał Esposito przygotował pizzę w barwach włoskiej flagi: zielony był zrobiony z bazylii, biały z sera mozarella, a czerwony z pomidorów.

8,5 tys. zł

kosztuje najdroższa pizza świata, która trafiła do Księgi rekordów Guinnessa. Zamówić ją można w pizzerii Margo w Valletcie (stolica Malty). Na ponoć wspaniałym cieście można znaleźć m.in.: białe trufle i płatki 24-karatowego złota. Uwaga! Jeśli wybieracie się na Maltę i chcielibyście skosztować ten niezwykły placek, musicie go zamówić z tygodniowym wyprzedzeniem. Wszystko dlatego, że trufle są bardzo delikatne i do pizzerii dowozi je kurier.

A to ciekawe
Największą pizzę na świecie, która trafiła do Księgi rekordów Guinnessa, upieczono w 2004 r. w Krakowie! Pizzeria Magillo upiekła wówczas pizzę długości 134 271 m i wadze prawie 1200 kg.

1984
w tym roku powstało we Włoszech Stowarzyszenie prawdziwej neapolitańskiej pizzy. Jego członkowie określili dokładnie, jak i z czego pizza może być wypiekana. I tak: ciasto musi być wyrabiane ręcznie, a jego grubość nie może przekroczyć 3 mm. Piecze się je w piecu opalanym drewnem dębowym, rozgrzanym do temperatury 485 stopni Celsjusza, nie dłużej niż 90 s.

Jaka jest Wasza ulubiona pizzeria w Szczecinie? Czekamy na Wasze komentarze i recenzje!

Rozwiąż quiz!

KONKURS!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowy dzień pizzy. A skąd wzięło się to pyszne danie? - Szczecin Nasze Miasto

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto