(© Alicja_MR)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Miała być olśniewająca szkoła baletowa, hotel i internat. Remont zabytkowej olejarni jednak przerwano. Teraz miasto planuje ją sprzedać. Budynek wciąż więc straszy mieszkańców i turystów.

Paulina Targaszewska
paulina.targaszewska@mediaregionalne.pl


W budynku przy ul. Dębogórskiej od 1850 roku była olejarnia. Przez jakiś czas działała tam także fabryka szczotek a ostatnio odlewnia metali kolorowych, która istniała do połowy lat 90. Potem budynek opustoszał.

Od 2009 roku zajęła się nim szczecińska Fundacja Balet, która miała w tym miejscu uruchomić szkołę baletową, hotel, internat i rehabilitację. Pierwsze prace wykonano: zabezpieczono konstrukcję, wywieziono gruz zalegający w środku budynku, zabezpieczono otwory okienne, wyburzono ścianki działowe, zabezpieczono ubytki w podłogach, wyremontowano dach, odtworzono jedną ze ścian. Prace pochłonęły blisko 1,3 mln.

Część tej kwoty pochodziła ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta i własnych Fundacji Balet. Okazało się, że pieniądze zostały wyrzucone w błoto. Szkoły baletowej nie będzie.

- Musieliśmy zrezygnować z kontynuacji prac, bo nie mieliśmy już pieniędzy na dalszą budowę - tłumaczy Maria Andrzejewska, prezes Fundacji Balet. - Staraliśmy się wielokrotnie o pomoc w urzędzie miasta, chcieliśmy sięgnąć po środki unijne, takie były plany od samego początku. Niestety nie udało się, mimo naszych licznych prób.

Fundacja wycofała się z budynku. Prace remontowe stanęły w miejscu. Teraz miasto planuje obiekt sprzedać. Za jaką kwotę? Tego jeszcze nie wiadomo.

- Trwają prace przygotowujące nieruchomość do sprzedaży - mówi Tomasz Klek ze szczecińskiego magistratu. - Urząd ma świadomość, że w obecnej sytuacji gospodarczej będzie trudno ja zbyć. Po zebraniu wszystkich informacji o nieruchomości przygotowana zostanie odpowiednia uchwała, która trafi na sesję rady miasta. Póki co, nieruchomość jest dozorowana, jej całodobową ochronę zapewnia warszawska firma "Vision Group".

Koszt miesięczny ochrony wynosi ponad 3 tys. zł.

- Gdyby miastu udało się sprzedać ten obiekt jeszcze w tym roku, nowy właściciel mógłby skorzystać z naszego pozwolenia na budowę - mówi Maria Andrzejewska. - My nie planujemy już budowy nowej szkoły baletowej, ani w starej olejarni, ani w żadnym innym miejscu. Skupimy się na rozwijaniu studia w dawnym kinie Collosseum. Chcemy w dalszym ciągu organizować międzynarodowy konkurs baletowy "Złote Pointy" i ciekawe widowiska.


Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (15)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ż. szczecinianin (gość)

Łebski interes.... Maria dobrze sobie wymyśliła, mąż lekarz, córki- architekt i tancerka. Budynek za 1 zł. w prezencie od Prezydenta Mariana Jurczyka, kasa od Państwa na remont i interes się może kręcić.. Cała rodzinka miałaby przyszłość zapewnioną.

bryczka (gość)

pralnia kasy, a nie balet. na wywiezienie gruzu, zabicie okien płytą osb i oskubanie z kurzu jednej ściany poszło ponad milion zł?? No to pięknie ktoś kasę wyprał, bo takie prace to nie więcej niż 50 tys powinny kosztować, biorą pod uwagę ich jakość wykonania. z jakich funduszy na to poszło i czy to ktoś kontroluje??

lukas (gość)

kto by takie cos chcial kupic. na koncu swiata, na glclawiu z patologia dookola, w dzielnicy przemyslowej i straym torowiskiem przed oknami, remontu torow tam jeszcze 30 lat nie bedzie. jeden pisk jak tramwaj przejezdza.

jest wiele piekniejszych ruder i w lepszym stanie i w Centrum do kupienia. i tyle samo duzo kasy trzeba wydac. Szczecin to nie Hamburg, zeby takie cos szlo jak cieple buleczki. a i ten pomysl z baletem wydawal mi sie od poczatku nie realny. za duza inwestycja na tak mala i niszowa branze. wiedzialem ze z tego nic nie wyjdzie kazdy logicznie myslacy wiedzialby to... szkoda tylko tej kasy z naszych badz co badz podatkow.

Jurek Jerzy Dudek (gość)

3 tysiące miesięcznie - wątpię!. Nawet jeśli ochrona składa się tylko z jednej osoby to na zmiany pracuje 3 ochroniarzy. Firma ochroniarska niech zapłaci im po 1500 to już jest 4,5. A zysk firmy i podatki? A prąd? A toi toi? 10 tys. Ktoś tu kłamie...

k. (gość)

Ruina.... Ruina, jak wieża Bismarcka. I co z tego, że sprzedadzą? Jak nie będą w stanie wyegzekwować jakichkolwiek działań ze strony nabywcy, tak jak na wieży. Niszczeje, aż żal patrzeć.

Darek (gość)

Buuum! I załatwione.. Ta ruina! Na sprzedaż? Buahaha!
Rozebrać, wyburzyć to dziadostwo!
Hmm, "Epps ma rację! Jedyna możliwość wykorzystania tego potwora to mieszkania socjalne dla patologii, którą się ludziom do kamienic wciska na siłę. Efekt. Normalni ludzie muszą się wyprowadzać, bo kto by wytrzymał z meliną obok?

ohtrko (gość)

Paranoja. Oto, na co marnuje się NASZE pieniądze!
Ponad 3.000zł na ochranianie rudery składającej się z samych cegieł....

Ryszard (gość)

Niegospodarność powinna być ścigana przez prokuraturę. ale miasto jest poukładane z prokuraturami w naszym mieście.

szczecinianka (gość)

Deweloper?. Jeszcze trochę postoi,a jakiś deweloper odkupi od miasta,sprzedajac po dwukroć za pieniądze ludzi i zniknie...

Marcin (gość)

Niemcom? Dobry pomysł. Może w końcu ktoś by o to zadbał.. Można i Niemcom. W końcu to oni budowali.

ace (gość)

Polska lubi ruiny. Łatwo przyszło, łatwo miasto przez lata zarabiało pieniądze, jeszcze łatwiej doprowadzono piękny budynek do ruiny i teraz najłatwiej sprzedać gdyż papierologia jest nie do przeskoczenia nawet przez miasto.

, (gość)

.. Kretacze jak Goldma grup. Maria Andzejewska rozuttna pani! Banieczka wpadła na pewno na konto tej pani. Cemu prokuratura nic nie robi tylko kasuja pieniądze za nic

Epps (gość)

Dobry dowcip. Hotel w takim miejscu, hehe, chyba hotel pracowniczy, albo mieszkania socjalne...
Szkoda, że mamy takie o..rane miasto :(

SZCZECINIANIN (gość)

Krzystek co Ty odpier******?!. Wszystko sprzedaj, najlepiej Niemcom, tyle kasy wyrzucane jest w jakieś dziwne inwestycje, a to na czym miasto by mogło zarobić/zyskać jest porzucane, a z czasem jak zniszczeje wystawiane za bez cen na sprzedaż, chłopie miej jaja i przestań się bawić w prezydenta!