Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mandaty za SPP tylko w języku polskim? Tak postanowił magistrat

Oskar Masternak
Chodzi o mandaty wystawiane za niezapłacenie postoju w Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie. Władze miasta nie chcą wprowadzić innych wersji językowych, które wystawiane byłyby właścicielom aut zarejestrowanych w innych państwach.

- Samochody zarejestrowane w innych krajach członkowskich stanowią 27% zdarzeń dot. nieopłacenia opłaty dodatkowej w strefie płatnego parkowania. Egzekwowanie transgranicznej opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty w strefie płatnego parkowania ze względu na przepisy jest bardzo utrudnione. Jednym z elementów poprawy ściągalności opłaty dodatkowej może być wydruk informacji w sprawie tzw. mandatu w języku angielskim i niemieckim dla samochodów zarejestrowanych w innych krajach członkowskich - napisał w swojej interpelacji skierowanej do prezydenta miasta radny Łukasz Kadłubowski.

CZYTAJ TEŻ: Niemcy nie płacą mandatów za parkowanie w Świnoujściu

Równocześnie zasugerował, że ściągalność mandatów może wzrosnąć w momencie, gdy w zawiadomieniach będą zawarte informacje w języku angielskim i niemieckim.

W imieniu Piotra Krzystka na pytanie radnego odpowiedziała Anna Szotkowska, zastępca prezydenta miasta.

- Długość wydruku zawiadomienia wynosi 32 cm a więc wydruk wynosiłby około 1 metra, ponieważ oprogramowanie nie ma opcji wyboru języka i autor programu nie przewiduje aktualizacji oprogramowania w tym zakresie - informuje zastępca prezydenta.

Aut przybywa, a miejsca do parkowania brakuje. Nowe parkingi Park&Ride

Wprowadzenie dodatkowych informacji na zawiadomienie spowodowałoby trzykrotny wzrost kosztów. Jedynym miastem które stosuje zawiadomienia w trzech językach jest Świnoujście, jednak jest to strefa sezonowa i funkcjonuje tylko w okresie letnim. Ponadto liczba kierowców z Niemiec jest wielokrotnie większa niż w Szczecinie.

- Brak wnoszenia opłat nie wynika z braku tłumaczenia zawiadomienia lecz z braku przepisów regulujących te kwestie. W krajach członkowskich mandaty i wezwanie do zapłaty za nieopłacony postój nie są tłumaczone na inne języki. Są wystawiane w języku urzędowym. Podobnie jak mandaty za wykroczenia drogowe, które również nie są tłumaczone na języki obowiązujące w krajach Unii Europejskiej - tłumaczy Anna Szotkowska.

W ubiegłym roku wystawiono 126 100 wezwań do zapłaty kary za nieopłacenie parkowania w SPP.

SPP w Szczecinie na minusie. Kierowcy nie muszą płacić, więc...

ZOBACZ TEŻ: Parkowanie na Podzamczu w Szczecinie. Nie chcą tutaj aut

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto