Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Łasztownia. Nowe serce miasta”. Niezwykłe projekty studentów

Marek Rudnicki
Studenci z belgijskiego uniwersytetu KU Leauven w 2015 roku zwiedzali Szczecin. Następnie swoje prace dyplomowe poświęcili zagospodarowaniu wyspy Łasztownia. Prace te pokazali we wtorek w Starej Rzeźni.

Nie zabrakło spektakularnych koncepcji, postawienia na ekologię, a nawet wykorzystania atutów podziemnego Szczecina.
Ze studentami przyjechała architekt i wykładowca akademicki, Martine De Maeseneer.

- Realizacja projektu „Łasztownia, nowego serca miasta" zbliża się do kluczowego etapu - mówi prezydent Piotr Krzystek. - W ramach przygotowań do międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na zagospodarowanie obszaru wyspy, studenci architektury opracowali autorskie wizje tego, jak mogłaby wyglądać wyspa i jej otoczenie w niedalekiej przyszłości. Zaprezentowane koncepcje będą mogły zostać wykorzystane przy opracowywaniu warunków konkursu, którego ogłoszenie planowane jest na koniec tego roku.

Studenci studiujący na KU Leauvenz pochodzący z wielu krajów, w tym z Wietnamu, Słowacji, Hiszpanii, Niemiec, Turcji, Albanii i Iraku. Swoje prace bronili 15 czerwca.

Prezentacja prac jest jednym z elementów projektu „Łasztownia. Nowe serce miasta” zmierzającego do przywrócenia wyspy Łasztowni mieszkańcom. Jest to też naturalna kontynuacja realizacji strategii marki Floating Garden 2050. Stąd na prezentacji pojawił się sam autor strategii, Wojciech Mierowski.

Ważnym impulsem rozwojowym dla Łasztowni będzie realizacja układu komunikacyjnego, tj. budowa nowego Mostu Kłodnego wraz z przebudową układu drogowego poprawiającego dojazd do terenów portowych czyli od dawna oczekiwanego ronda na ulicy Energetyków.

Zakończenie tego zadania planowane jest na rok 2022. Do dziś też spółka Portu Rybackiego Gryf, obejmująca starą zabudowę Łasztowni nie została skomunalizowana, a bez jej włączenia do całości koncepcji zabudowy wyspy nie może być mowy o uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego.

Reasumując, w Gdańsku gdzie realizowane są podobne inwestycje, czynią to dużo szybciej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto