Co się wydarzy w tym roku?

Ten rok w kulturze zapowiada się bardzo interesująco. Będzie kilka premier teatralnych.

Rok 2018 szczecińska Opera na Zamku rozpocznie od premiery „Così fan tutte”, opery buffa Wolfganga Amadeusza Mozarta. Liczne pomyłki i zamiany ról czynią z „Così fan tutte” najzabawniejszą chyba komedię w dorobku Mozarta, która ma jednak poważne przesłanie - skłania do refleksji nad ludzką naturą i namysłu, na czym naprawdę opiera się związek dwojga ludzi. By podkreślić ponadczasowy charakter tej opowieści realizatorzy umieszczają jej akcję blisko współczesności, jedynie aluzyjnie odnosząc się do epoki Mozarta, w której „Così fan tutte” było prawdziwym skandalem obyczajowym. Premierę zaplanowano na 10 lutego.

Drugą premierą, która odbędzie się w maju, będą „Dzieci z Dworca Zoo” na podstawie słynnej książki. Przejmujące losy nastoletniej narkomanki Christiane F. i jej rówieśników, z których wielu, nie mogąc zerwać z nałogiem, kończy swe życie tragicznie, od lat wywierają niezwykle mocne wrażenie na wielu pokoleniach.

W filharmonii szczecińskiej w drugiej części sezonu pojawią się takie gwiazdy jak Aleksandra Kurzak oraz jej mąż, tenor Robert Alagna. To będzie koncert z okazji 65-lecia Filharmonii w Szczecinie. Koncert już w lutym. Również w lutym zagra Kazik Staszewski w towrzystwie kwartetu Proforma. 8 marca skrzypek i kompozytor Krzesimir Dębski zagra z Zagan Acoustic. Jedną z największych gwiazd będzie na pewno awangardowa artystka Laurie Anderson, która zagra w filharmonii w maju. To amerykańska artystka eksperymentalna, piosenkarka, plastyczka, reżyserka, pisarka, rzeźbiarka, kompozytorka i performerka. Pierwszy swój performance wykonała w 1969. Była to symfonia, zagrana na klaksonach samochodowych.

CZYTAJ DALEJ
>>>


Czytaj także

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!