Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultura w Szczecinie - premiery, koncerty, festiwale... Będzie się działo!

Małgorzata Klimczak [email protected]
Co się wydarzy w tym roku?

Ten rok w kulturze zapowiada się bardzo interesująco. Będzie kilka premier teatralnych.

Rok 2018 szczecińska Opera na Zamku rozpocznie od premiery „Così fan tutte”, opery buffa Wolfganga Amadeusza Mozarta. Liczne pomyłki i zamiany ról czynią z „Così fan tutte” najzabawniejszą chyba komedię w dorobku Mozarta, która ma jednak poważne przesłanie - skłania do refleksji nad ludzką naturą i namysłu, na czym naprawdę opiera się związek dwojga ludzi. By podkreślić ponadczasowy charakter tej opowieści realizatorzy umieszczają jej akcję blisko współczesności, jedynie aluzyjnie odnosząc się do epoki Mozarta, w której „Così fan tutte” było prawdziwym skandalem obyczajowym. Premierę zaplanowano na 10 lutego.

Drugą premierą, która odbędzie się w maju, będą „Dzieci z Dworca Zoo” na podstawie słynnej książki. Przejmujące losy nastoletniej narkomanki Christiane F. i jej rówieśników, z których wielu, nie mogąc zerwać z nałogiem, kończy swe życie tragicznie, od lat wywierają niezwykle mocne wrażenie na wielu pokoleniach.

W filharmonii szczecińskiej w drugiej części sezonu pojawią się takie gwiazdy jak Aleksandra Kurzak oraz jej mąż, tenor Robert Alagna. To będzie koncert z okazji 65-lecia Filharmonii w Szczecinie. Koncert już w lutym. Również w lutym zagra Kazik Staszewski w towrzystwie kwartetu Proforma. 8 marca skrzypek i kompozytor Krzesimir Dębski zagra z Zagan Acoustic. Jedną z największych gwiazd będzie na pewno awangardowa artystka Laurie Anderson, która zagra w filharmonii w maju. To amerykańska artystka eksperymentalna, piosenkarka, plastyczka, reżyserka, pisarka, rzeźbiarka, kompozytorka i performerka. Pierwszy swój performance wykonała w 1969. Była to symfonia, zagrana na klaksonach samochodowych.

CZYTAJ DALEJ

Dużo będzie się działo na szczecińskich festiwalach. Od 9 do 13 stycznia będzie kolejna odsłona festiwalu Akustyczeń. Wystąpią: Paulina Przybysz, Lipali, Trupięgi, Apostolis Anthimos, Nul-lizmatyka, Tymon, Tymański, Wiewiórka Na Drzewie, Rif-fertone i inni.

Od 27 lutego do 9 kwietnia odbędzie się festiwal Szczecin Jazz 2018. Wystąpią: zespół Kwadrofonik i wokalistka Dorota Miśkiewicz, którzy przedstawią piosenki Lutosławskie-go i Tuwima w Filharmonii, Bobby Watson zaprezentuje program „From Kansas With Love”, Wallace Rooney Quintet, następca Milesa Daviesa, a na koniec Gino Vanelli, którego koncert będzie połączony z galą Szczecińskiej Nagrody Artystycznej. Wieczór poprowadzi Marek Niedźwiecki. Gino Vannelli to Kanadyjczyk włoskiego pochodzenia. Pomimo iż sławę zdobył jako wokalista pop-jazzowy, soulowy i rockowy to początkowo chciał być perkusistą jazzowym. W 1973 Vannelli zadebiutował swoją pierwszą płytą „Crazy life” już jako wokalista. Rok później sam Steve Wonder zaprosił go do wspólnych występów w ówcześnie bardzo popularnym tv show w USA „Soul station”. I tak jego światowa kariera nabrała rumieńców.

Od 25 maja do 1 czerwca trwać będzie najważniejszy festiwal teatralny w Szczecinie - Kontrapunkt 2018. Program festiwalu poznamy wiosną.

Również wiosną odbędzie się kolejna edycja Szczecin Music Fest 2018. Festiwal ma nietypową formułę, ponieważ składa się z kilku koncertów, które odbywają się w odstępach czasowych aż do lipca. World music jest bardzo ważnym współczesnym nurtem muzycznym i cieszy się wielką popularnością na całym świecie. World music to przecież zarówno muzyka latynoska (salsa, son, tango, bossa nova i inne), afro, reggae, muzyka arabska, ale także wiele odmian znanych z takich stylistyk jak blues, jazz, hip hop i wiele innych. Któż nie zna takich nazw i nazwisk: Buena Vista Social Club, Cesaria Evora, Gotan Project, Angelique Kidjo, Salif Keita, Youssou N`Dour, Natasha Atlas czy Ofra Haza?

23 czerwca odbędzie się nowy festiwal muzyczny w Szczecinie - Wooded City Szczecin.

- Celem festiwalu jest promocja muzyki elektronicznej oraz innych gatunków - mówi Rafał Cały, współorganizator Wooded City 2018. - Zależy nam na prezentacji nie tylko światowych artystów, ale także rodzimych. Kolejnym naszym celem jest także promocja sztuki. Nawiązaliśmy kontakt z artystami z Akademii Sztuki w Szczecinie, którzy będą robili nam scenografię. Ważna jest dla nas również ekologia. Wiele materiałów, które przygotowujemy, pochodzi z recyklingu.

Na Łasztowni wybrzmi najlepsza muzyka house i techno prezentowana przez czołówkę dj’ów i producentów z Polski i zagranicy oraz świetne muzyczne sety.

CZYTAJ DALEJ

Latem czekają nas także Światowe Dni Morza 2018. Polska stała się oficjalnie gospodarzem najważniejszego święta morskiego Narodów Zjednoczonych, które odbędzie się w czerwcu. Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne imprezy, atrakcje i występy.

Od 10 do 11 sierpnia odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Pokazów Pirotechnicznych „Pyromagic”. To jedyny tej skali w naszym kraju festiwal widowisk pirotechnicznych. „Pyromagic” to magia ognia, światła i dźwięku, a podczas dwudniowych zmagań będziemy mogli podziwiać pięć widowisk pirotechnicznych.

W październiku będzie kolejna edycja Szczecin European Film Festiwal prezentująca najciekawsze europejskie filmy dokumentalne ostatniego roku. Poza częścią konkursową organizatorzy zapowiadają wiele wydarzeń towarzyszących, m.in. spotkania z twórcami.

W Arenie Szczecin w tym roku będzie kilka dużych koncertów. Wystąpią m.in. w styczniu, Lord of the Rings, w lutym „Jezioro łabędzie” w wykonaniu rosyjskiego baletu klasycznego, Sylwia Grzeszczak oraz kabarety w Polskiej Nocy Kabaretowej, w marcu Agnieszka Chylińska.

Warto wspomnieć o premierach teatralnych. Teatr Polski pierwszą premierę w tym roku pokaże już w ten weekend. Będzie to spektakl „Pensjonat pana Bielańskiego” Carla Laufsa i Wilhelma Jacoby`ego. Reżyseruje go Marek Gierszał, a teksty piosenek napisał Artur Andrus.

W marcu w Teatrze Współczesnym będzie premiera sztuki „Pijani” Iwana Wyrypajewa w reżyserii Norberta Rakowskiego (w obsadzie są absolwenci PWSTiF w Łodzi - Karolina Sawka i Konrad Eleryk), a w kwietniu adaptacja „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, w czerwcu dramat Michała Bajera, o historii Bonnie i Clyde’a „Najlepsza wiosna”.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto