Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kosztowne przeciwdziałanie czy sensowne zapobieganie? O wykluczeniu społecznym dzieci i młodzieży

Ryszard Zagórski
Ryszard Zagórski
Konferencja w Goleniowie
Konferencja w Goleniowie Mateusz Piotrowski
18 marca 2011 r. w siedzibie starostwa powiatowego w Goleniowie odbyła się konferencja inaugurująca projekt innowacyjny pn. „Wypracowanie programu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży w powiecie goleniowskim”.

Konferencję otworzył starosta powiatu goleniowskiego, Tomasz Stanisławski. Następnie koordynator projektu innowacyjnego dr Zbigniew Mazur przedstawił cele, jakie mają zostać osiągnięte w ramach projektu.

Główną część konferencji stanowił wykład na pt. Demoralizacja młodzieży i zagrożenia wykluczeniem społecznym. Prof. UAM dr hab. Wiesław Ambrozik - Kierownik Zakładu Resocjalizacji Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - szeroko omówił problemy w ujęciu przestrzennym i czasowym.

Czytaj też: Alkoholowe podboje nieletnich!

Profesor wyjaśnił m.in. to, że problem demoralizacji i wykolejenia jest odwrotnością procesów uspołecznienia. Przytoczył znane powiedzenie: "Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą". Następnie skupił się na zmianach i współczesnych przemianach, które się dzisiaj dokonują. Zwrócił uwagę na fakt, że konsekwencją jakichś równocześnie toczących się procesów jest także dezorganizacja społeczna, w związku z którą następują procesy zachowań dewiacyjnych, manifestujących się wśród nieletnich agresywnością, zachowaniami przestępczymi i zachowaniami prowadzącymi do uzależnień. I to są te wióry, bo nie każdy może nadążyć za tym wszystkim co się dzieje. Profesor podkreślił, iż znaczna część społeczeństwa jest nieprzygotowana do wychowywania dzieci, co powoduje, że zjawisko dewiacji wzrasta.

Profesor Ambrozik podkreślił wagę podjętego projektu

„Widzicie, że jest jakiś problem z młodzieżą i chcecie go rozwiązywać. Chcecie budować pewien system, który przyczyni się do rozwiązania tego problemu. My za was tego nie zrobimy. My możemy wskazać, jak i co można budować."

Dalej w swej wypowiedzi profesor mówił o tym, że trzeba mieć świadomość - konieczności dogadania się ze sobą, zintegrowania i skoordynowania szeregu inicjatyw podejmowanych przez różne instytucje. Poczynając od poradni dla kobiet, pielęgniarek środowiskowych i lekarzy prowadzących kobiety w ciąży, którzy będą mogli postawić diagnozę. Diagnozę będącą odpowiedzią na pytanie, czy to dziecko, które się urodzi za parę miesięcy, będzie miało odpowiednie warunki do rozwoju, czy nie.

Podobnie czyni lekarz pediatra, który sporządza bilanse zdrowia. Profesor zadał pytanie: "Po co to się robi? Po to, żeby w teczkach wszystko leżało?" Dalej mówił o konieczności uruchomienia systemu gromadzenia informacji, żeby szły one za rozwijającym się dzieckiem. Ale pomimo tych wszystkich działań może się okazać, że w końcu człowiek trafi przed sąd i znajdzie się w zakładzie karnym.

Czytaj też: Przestępcy seksualni coraz młodsi

Podsumowania konferencji dokonał Kierownik Zespołu kuratorów w Sądzie Rejonowym w Goleniowie, Tomasz Macul. Powiedział m.in.: „Z obserwacji tego, co się dzieje w zakresie resocjalizacji w Polsce, wynika, iż jedynie okręg lubelski kilka lat temu podjął się pracy z młodzieżą trudną. Ukierunkowanie tej pracy było na aktywizację zawodową. Natomiast innowacyjność, jaka tu u nas się pojawia, daje szansę na stworzenie czegoś, co w przyszłości będzie można kalkować i będzie można to upowszechniać.

Stworzenie takiego systemu, który być może, jeżeli zda egzamin u nas, będzie mógł być stosowany w innych starostwach i innych gminach. Z trzech ośrodków w okręgu szczecińskim jeden jest zorganizowany na terenie powiatu goleniowskiego, w Nowogardzie. To co się tam już dzieje i będzie działo, zależy od tego typu inicjatyw. Narzędzia, jakimi dysponujemy, są dosyć ograniczone, w związku z tym liczymy na to, że wypracowane metody i realizowany program dadzą możliwość skuteczniejszego działania. Uczestnictwo wielu organizacji pozarządowych i Uniwersytetu Poznańskiego jest szansą i gwarancją na to, że osiągniemy sukces.”
Rola społeczności lokalnej

Po zakończonej konferencji na pytanie o najbardziej realne zagrożenia dla powodzenia projektu, profesor Ambrozik odpowiedział: „Rola społeczności lokalnej jest dla powodzenia programu kluczowa. Jeżeli zatem nie nastąpi współpraca różnych struktur terenowych, nie będzie wymiany informacji. Jeżeli nie będzie właściwego zauważania i reagowania, przez odpowiednie działania z zastosowaniem właściwych metod, to projekt nie ma szans powodzenia. Ale po tym, co tu widzę i słyszę, mogę się domyślać, że takiego zagrożenia nie powinno być. Natomiast to, co podsumowujący konferencję powiedział o możliwości powielenia wypracowanego tu programu, napawa mnie pewnym niepokojem - tych rozwiązań raczej nie da się powielić w innych powiatach”.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele gmin powiatu goleniowskiego, policji, ośrodków pomocy społecznej, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, szkół i placówek oświaty, placówek opiekuńczo-wychowawczych i przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. W ramach realizowanego projektu diagnozę środowisk i zjawisk powodujących demoralizację młodzieży w Powiecie Goleniowskim prowadzić będą pracownicy naukowi Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem prof. Wiesława Ambrozika.
Konferencję sprawnie prowadził zastępca koordynatora projektu innowacyjnego - Tobiasz Lubczyński

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Priorytet VII: Promocja integracji społecznej. Działanie 7.4 - Projekty innowacyjne.
Projekt innowacyjny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto