Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak promieniowanie UV wpływa na skórę?

abcZdrowie.pl
by theducks / CC BY 2.0 (flickr)
Nadmierna ekspozycja na słońce może mieć groźne konsekwencje zdrowotne! Jak promieniowanie UV wpływa na skórę?

Promieniowanie słoneczne może być dla nas korzystne, jednak jego nadmiar szkodzi zdrowiu. Z jednej strony słońce redukuje symptomy astmy i artretyzmu, a także nadaje skórze atrakcyjny, zdrowy wygląd. Z drugiej strony promieniowanie UV postarza skórę i prowadzi do jej chorób. O rodzajach promieniowania ultrafioletowego, ich wpływie na skórę i bezpiecznym opalaniu opowiada lekarz medycyny estetycznej, Izabela Lenartowicz.

Rodzaje promieniowania

Jak podaje lekarka, wyróżniamy 3 rodzaje promieniowania słonecznego. Pierwszym z nich jest promieniowanie UVA. „Jest to bardzo silne promieniowanie, którego nie odczuwamy na skórze, dlatego jest bardzo niebezpieczne” – mówi specjalistka. Jak dodaje, skutkuje ono opalenizną bez zaróżowienia lub zaczerwienienia skóry, lecz także starzeniem się skóry. Przyczynia się do przebarwień i plam pigmentacyjnych na skórze oraz osłabia włókna elastyny i kolagenu. Promieniowanie UVA stanowi ok. 95% promieniowania trafiającego na ziemię. Należy pamiętać, że jego natężenie jest niezależne od pory dnia i roku. „Działanie tego promieniowania wykorzystywane jest również w solariach” – podaje ekspert.

Kolejnym rodzajem promieniowania jest promieniowanie UVB. „Promieniowanie to jest odpowiedzialne za opaleniznę na naszej skórze, powstawanie plam, przebarwień, zaczerwienienie na skórze” – tłumaczy lekarz medycyny estetycznej.

Natomiast promieniowanie UVC pochłaniane jest przez warstwę ozonową, w związku z czym nie dociera do powierzchni ziemi. Jak podaje lek. med. Izabela Lenartowicz, wykorzystywane jest m.in. do dezynfekcji pomieszczeń.

Oprócz fotostarzenia się skóry – powstawania i pogłębienia zmarszczek oraz wzmożonej produkcji wolnych rodników – promieniowanie UV powodować może także choroby nowotworowe. Nadmierne opalanie się może zwiększyć ryzyko czerniaka. W mniej radykalnych przypadkach kończy się poparzeniem słonecznym, które objawia się zaczerwienieniem, bólem, nudnościami, gorączką i pieczeniem skóry. Symptomy poparzenia przeważnie pojawiają się od kilku do kilkunastu godzin po ekspozycji na słońce. Z dolegliwością najłatwiej uporać się poprzez zimne okłady, panthenol, a także stosowanie kremu łagodzącego.

Jak uchronić się przed szkodliwym promieniowaniem?

„Najlepszym sposobem, aby uniknąć szkodliwego promieniowania słonecznego, jest niewychodzenie z domu w godzinach, kiedy świeci ono najmocniej” – tłumaczy specjalistka. Gdy jest to niemożliwe, ok. 30 minut przed ekspozycją na słońce konieczne jest nałożenie właściwego kremu z filtrem na odsłonięte partie skóry. Kosmetyk taki powinien zawierać filtry UVA i UVB. „Na głowę należy nałożyć czapkę/kapelusz, a na oczy okulary – w ten sposób chronimy oczy nie tylko przed promieniowaniem słonecznym, lecz także przed powstawaniem zmarszczek mimicznych w tej okolicy” – mówi ekspert. W okresie letnim należy nosić luźną i przewiewną odzież. Wskazane jest także noszenie wygodnych, niezbyt obcisłych butów ze skórzaną wkładką.

Jak zaznacza lekarka, jeżeli pragniemy się opalić, eksponujmy skórę na słońce stopniowo. Powoli zwiększając ilość czasu spędzanego na słońcu, zmniejszymy ryzyko poparzeń słonecznych skóry. Należy także dopasować stosowany filtr do posiadanego fototypu skóry. Fototyp I wyróżnia się jasną skórą i jasnymi lub rudymi włosami. W tym przypadku należy unikać opalania. Fototyp II charakteryzuje się włosami w kolorze blond lub jasnobrązowymi i normalną skórą. Ze względu na podatność na poparzenia słoneczne osoba taka powinna stosować filtr SPF 50+. Fototyp III to włosy brązowe lub ciemny blond i jasnobrązowa skóra. Posiadacze fototypu IV – ciemnych włosów i skóry – rzadko ulegają poparzeniom słonecznym.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto