Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak mógłby wyglądać dworzec Pomorzany? Doktorantka ze Szczecina stworzyła projekt

Agata Maksymiuk
Agata Maksymiuk
Projekt: Dominika Zawojska
Nie tylko peron z wiatą postojową, ale mnóstwo zieleni, przestrzeń coworkingowa, klub muzyczny w piwnicach obiektu oraz galeria upamiętniającą dzieje osiedla - tak mógłby wyglądać dworzec Pomorzany w Szczecinie. Projekt stworzyła Dominika Zawojska, na potrzeby swojej pracy doktorskiej.

Celem doktorantki było pokazanie możliwości ukształtowania otoczenia obiektu oraz jego wnętrz z zachowaniem szacunku do historii.

Autorka zdecydowała się również na wprowadzenie oryginalnych elementów, jak np. dominującej bryły wejścia. W rezultacie nowa architektura wewnątrz i na zewnątrz jest utrzymana we współczesnym stylu, a dwie historyczne części pozostają utrzymane w przeszłości.

- Szczecin posiada niezwykle ciekawe obiekty kolejowe - wyjaśnia Dominika Zawojska. - W niektórych znajdują się siedziby firm, inne są zupełnie opuszczone. Okolice tych budynków coraz częściej potrzebują nadania różnego rodzaju funkcji, które można by doprojektowywać do tej głównej, czyli kolejowej.

ZOBACZ TEŻ: Dworzec Szczecin Pomorzany. Zobacz, jak wygląda zanim całkowicie zniknie

Dworzec Pomorzany tak dziś wygląda od frontu.  Jest już na mapie Stettina z 1878 r. Niegdyś Bhf. Pommerensdorf zbudowano w latach 90. XIX w. przy ul. Starkiewicza 1, która nosiła wówczas nazwę Weidendammstrasse. Powstały bocznice, perony pasażerskie oraz perony dla wyładunku pociągów towarowych.

Dworzec Szczecin Pomorzany. Zobacz, jak wygląda zanim całkow...

W ten sposób po przeprowadzonych badaniach, doktorantka zaproponowała wprowadzenie zieleni, stworzenie miejsca spotkań i przestrzeni coworkingowych, wzniesienie galerii upamiętniającej dzieje dzielnicy czy też klub muzyczny w piwnicach obiektu.

Nie zabrakło planów na całą niezbędną infrastrukturę związaną z obiektem kolejowym.

ZOBACZ TEŻ:

- Mam nadzieję, że w przyszłości projekt zainteresuje osoby odpowiedzialne za założenia Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej (SKM) i nie tylko wiaty przesiadkowe będą miały szansę na odnowienie, ale także przepiękne obiekty, które istnieją w Szczecinie, o których mówi się coraz częściej w kontekście planów na wyburzenia - podsumowuje Dominika Zawojska.

Promotorem pracy jest prof. dr hab. J. Jurek.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto