Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje na Łasztowni w Szczecinie. Co się zmieni? [zdjęcia]

Marek Jaszczyński
Położenie Łasztowni daje niespotykaną chyba w skali kraju, szansę stworzenia dużego fragmentu centrum miasta właściwie od podstaw. Tak jak byśmy chcieli. Czy jednak wiemy jak byśmy chcieli?
Położenie Łasztowni daje niespotykaną chyba w skali kraju, szansę stworzenia dużego fragmentu centrum miasta właściwie od podstaw. Tak jak byśmy chcieli. Czy jednak wiemy jak byśmy chcieli? Sebastian Wołosz
Coraz bliżej decyzji dotyczącej komunalizacji terenów na wyspie należących do spółki „Gryf Nieruchomości”. Co nam to da?

Paweł Stępień, prezes Portu Rybackiego „Gryf” ujawnił plany dotyczące terenów przedsiębiorstwa na Łasztowni.

- Nasze plany to budowa drugiej chłodni, dzięki temu nasze możliwości wzrosną z 13,6 tysięcy ton do 20 tysięcy ton - wyjaśnia prezes Stępień.

Oprócz perspektyw rozwoju firmy w czasie spotkania na komisji do spraw Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej Rady Miasta usłyszeliśmy też, że zbliża się finał procesu komunalizacji terenów spółki „Gryf Nieruchomości”, wydzielonej ze struktur portowych. - Najpóźniej w lutym Ministerstwo Skarbu wyda zgodę na przejęcie terenów przez gminę - zapewnia Piotr Mync, zastępca prezydenta Szczecina.

Co da komunalizacja? Pozwoli oddzielić tereny historyczne od przemysłowych. - De facto to otworzy te tereny dla miasta - dodaje prezes Stępień. Wiadomo, że na wyspie zostaną tereny przemysłowe, ale będzie tu prowadzona działalność logistyczno-magazynowa, ale nie będzie to uciążliwe dla otoczenia. Dodajmy, że na terenie Łasztowni działa m.ni.n spółka „Master”, która zajmuje się remontem statków, umowa na dzierżawę tych terenów kończy się w połowie 2017 roku.

Przy okazji pojawiła się kwestia cypla wyspy (od strony Duńczycy), na którym mogłyby się znaleźć reprezentacyjne inwestycje.

- Cypel należy do chłodni. Celowo został zostawiony przy porcie jako as w rękawie przy negocjacjach z miastem - powiedział prezes Stępień.

Przedstawiciel magistratu przypomniał, że będzie ogłoszony międzynarodowy konkurs urbanistyczno- architektoniczy na zagospodarowanie Łasztowni.

- W 2018 roku ruszy budowa Mostu Kłodnego, potrwa około dwóch lat - mówi Piotr Mync.

Miasto ma już swoje bliższe plany dotyczące wyspy. Jest gotowy Program Funkcjonalno-Użytkowy dotyczący Nabrzeża Starówka. Nabrzeże powinno być już gotowe do 2017 lub 2018 roku. W trakcie ma być też realizowana rozbudowa mariny.

Kilka miesięcy temu zastanawialiśmy się nad przyszłością Łasztowni. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dopuszczają wykorzystanie nabrzeży nie tylko dla jachtów i statków pasażerskich, ale także do cumowania domów pływających, pływających scen dla przedstawień i spektakli.

- Łasztownia jest wyjątkową przestrzenią o unikalnych cechach, co zostało podkreślone w strategii zarządzania marką Szczecin. Realizacja wizji Szczecin Floating Garden wymaga podjęcia odważnych, wizjonerskich decyzji i wykorzystania całego potencjału obszaru Międzyodrza. Centralne położenie, spajające lewo i prawobrzeżną część Szczecina, każe w tym właśnie miejscu szukać nowego „serca miasta” - uważa Jarosław Bondar, Architekt Miasta. - Prowadzony obecnie przez Urząd Miasta projekt gruntownej przebudowy układu komunikacyjnego w rejonie Śródodrza oraz zaplanowana budowa nowej przeprawy - Mostu Kłodnego - zmienią w sposób istotny warunki dojazdu i dojścia na wyspę. Przeprawa zapewni dojście bezpośrednio z poziomu lewobrzeżnych bulwarów i będzie stanowiła wygodny dojazd z poziomu tzw. Arterii Nadodrzańskiej. Na Łasztownię dojedziemy także tramwajem. Wyspa „zbliży się” do centrum miasta, co w sposób naturalny zwiększy zainteresowanie inwestorów i przyspieszy przekształcenie tego obszaru. Portowy i poprzemysłowy charakter tego miejsca pozwoli w sposób szczególny doświadczyć atmosfery Szczecina - miasta zintegrowanego z rzeką i ściśle związanego ze swoimi korzeniami - stoczniami i portem. W długofalowej perspektywie, należy się spodziewać rozwoju funkcji portowych na terenach na wschód od wyeksploatowanego i wpisanego do rejestru zabytków Portu Wolnocłowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto