Górnik Zabrze – Pogoń Szczecin 0:0. Remis pod dobrym meczu z kandydatem na mistrza [ZDJĘCIA]

Jakub Lisowski
28.02.2018 zabrze mecz ekstraklasy gornik zabrze pogon szczecin
arkadiusz gola /dziennik zachodni/ polska press *** local caption ***
28.02.2018 zabrze mecz ekstraklasy gornik zabrze pogon szczecin arkadiusz gola /dziennik zachodni/ polska press *** local caption *** Arkadiusz Gola / Polska Press
Osłabiona kadrowo Pogoń była w stanie zepchnąć do defensywy Górnika Zabrze na jego boisku. Dwoiła się i troiła, by strzelić zwycięską bramkę, ale w środę to się nie udało.

Aż czterech zmian w składzie dokonał trener Kosta Runjaic na mecz z Górnikiem Zabrze. Z powodu urazu nie mógł zagrać Kamil Drygas, za to ze względów taktycznych na ławce usiedli: Spas Delew, Sebastian Rudol i Morten Rasmussen. Na pierwszy rzut oka – szkoleniowiec starał się usadzić mocnej w tyłach swój zespół.

Pierwsze minuty zaskakujące. To Pogoń lepiej weszła w mecz, groźnie strzelał Łukasz Zwoliński, cieplej się robiło po akcjach Huberta Matyni czy Jakuba Piotrowskiego. Szczególnie Matynia promieniał na lewym skrzydle. Dostał szansę za bezbarwnego ostatnio Spasa Delewa i chciał się pokazać. Bez obaw próbował indywidualnych akcji. Po drugiej stronie mniej wiatru, ale i Adam Frączczak częściej chciał szukać gry w środku, by otwierać duży pas wolnego boiska dla Rornela Rapy.

Po kwadransie Pogoń zwolniła i to gospodarze przejęli inicjatywę. Nie procentowało to jednak bramkowymi sytuacjami. Za to Portowcy szukali swych szans w kontrach i ok. 25. minuty mieli dwie ciekawe akcje. W obu uczestniczył Matynia. Za pierwszym razem podał w pole karne do Adama Buksy, a ten źle dogrywał przed bramkę; za drugim razem uderzył spoza pola karnego i bramkarz z trudem odbił piłkę. Tomasz Loska namęczył się też przy uderzeniu Piotrowskiego z 30 m.

Zabrzanie na pewno byli zaskoczeni aż tak dobrą dyspozycją Pogoni. W spotkaniach z Lechem czy Wisłą Płock Portowcy tak dobrze się nie prezentowali. Jedyny element, który wymagał poprawki, to pazerność pod polem karnym rywala. Były akcje, ale goście nie potrafili ich spuentować.

Do przerwy kibice (na mecz wybrało się kilkudziesięciu szczecinian) nie doczekali się bramek, ale to było spotkanie na ekstraklasowym poziomie. Straty i minusy? Żółta kartka dla Łukasza Zwolińskiego, która wykluczy go z sobotniego meczu z Koroną w Kielcach oraz słabsza forma kapitana drużyny Adama Frączczaka, który nie odnalazł się przed przerwą na boisku.

Frączczak dobrze rozpoczął II połowę, bo od mocnego i celnego strzału. To był sygnał dla gospodarzy, że Portowcy ze swoich planów nie zrezygnowali. W 57. mogło być 1:0, ale Frączczak nie dobił piłki do bramki. Chwilę później gospodarze mieli świetną okazję i też zmarnowali (Łukasz Wolsztyński).

Minuty płynęły, Pogoń przeważała (na pewno rozgrywała najlepszy mecz w tym roku), ale brakowało premii w postaci bramki. Ostatni kwadrans to już zdecydowana dominacja, która skończyła się zdobyciem jednego punktu.

Górnik Zabrze – Pogoń Szczecin 0:0
Górnik: Loska – Wieteska, Suarez Ż (46. Wolniewicz), Bochniewicz, Koj Ż – Kądzior, Ambrosiewicz (77. Urynowicz), Żurkowski (46. Matuszek), Kurzawa – Wolsztyński, Angulo.
Pogoń: Załuska – Rapa, Fojut, Dwali, Nunes – Frączczak Ż, Hołota, Piotrowski Ż, Matynia Ż (80. Listkowski) – Buksa (63. Delew), Zwoliński Ż (86. Rasmussen).
Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce)