Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści do boju !

Kaja Makowska
Polskapresse
Już jutro 463 121 gimnazjalistów w całej Polsce przystąpi do pierwszego etapu egzaminu gimnazjalnego.

Wynikiem egzaminu nie są oceny lecz punkty. Liczba punktów zdobytych na egzaminie jest bardzo ważna, ponieważ wynik egzaminu stanowi połowę maksymalnej możliwej do osiągnięcia liczby punktów rekrutacyjnych do szkół ponadgimnazjalnych.

Egzamin będzie składał się z trzech bloków: humanistycznego, matematyczno-przyrodniczego oraz egzaminu z języka obcego. Całość podzielona została na trzy dni.

Blok humanistyczny - obejmuje wiedzę i umiejętności z: języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, sztuki oraz uwzględnia ścieżki edukacyjne: filozoficzną, regionalną - dziedzictwo kulturowe w regionie, czytelniczą, medialną, europejską, kulturę polską na tle tradycji śródziemnomorskiej.

Blok matematyczno-przyrodniczy - obejmuje wiedzę i umiejętności z zakresu matematyki, fizyki i astronomii, biologii, chemii i geografii oraz uwzględnia ścieżki edukacyjne: filozoficzną, pro zdrowotną, ekologiczną, czytelniczą i medialną, regionalną, europejską i obronę cywilną.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna przygotowała dla zdających kilka wskazówek:
- Pamiętaj, że warunkiem ukończenia szkoły gimnazjalnej jest przystąpienie do egzaminu. Nawet jeżeli ktoś otrzyma 0 pkt. egzamin uważa się za zaliczony. Inna sprawa czy znajdzie się szkoła średnia, która później będzie chciała przyjąć ucznia z takim wynikiem. Gdyby gimnazjalista nie pojawił się na egzaminie, będzie zmuszony powtarzać trzecią klasę. Jeżeli jednak ta nieobecność jest usprawiedliwiona chorobą lub zdarzeniem losowym, wtedy będzie on mógł skorzystać z drugiego terminu w połowie czerwca.

- W 2004 roku po raz pierwszy komisje egzaminacyjne przygotowały przykrą niespodziankę dla uczniów korzystających z podpowiedzi i ściąg. Otóż rozdano zdającym trzy wersje testów z identycznymi poleceniami, ale w pytaniach zamkniętych w każdej wersji zamieniono kolejność odpowiedzi - np. w pierwszej dobra odpowiedź kryła się pod "a", w drugiej pod "b", w trzeciej pod "c". Komisje egzaminacyjne już teraz zapowiedziały, że tak samo będzie także w następnych latach.

- Pamiętaj, że wynik podany przez OKE jest ostateczny, ale możesz zgłosić swoje uwagi co do sposobu jego przeprowadzenia w ciągu dwóch dni. Musisz wtedy wskazać konkretne uchybienia proceduralne.

- Naprawdę nie warto ściągać. Komisja ma obowiązek wyprosić takiego ucznia z sali.

- Jeżeli przed egzaminem nastąpi tzw. „przeciek” tematów na egzaminie egzamin będzie powtórzony.

- Nie ucz się do ostatniej chwili przed godziną "0" , wyśpij się i myśl pozytywnie - będzie dobrze.

Życzymy Wam powodzenia !

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto