Styl skandynawski kojarzy się przede wszystkim z prostotą oraz stonowaną kolorystyką. W urządzonych w ten sposób wnętrzach dywany nie są obligatoryjne, a jednak coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Dostrzegają bowiem, że takie dodatki czynią minimalistycznie zaaranżowane pomieszczenia ciekawszymi. Dywany są także praktycznym elementem wyposażenia, dodają wnętrzu ciepła i przytulności, a nawet regulują poziom wilgoci w powietrzu.

Dywany w stonowanej kolorystyce


Styl skandynawski słynie z prostoty. Dotyczy to tak kształtu wybieranych mebli, jak również stosowanej w takich wnętrzach palety barw. Dominują tam biele i szarości, które jednak czasami warto przełamać innymi kolorami. W roli oryginalnego dodatku bardzo dobrze sprawdzają się właśnie dywany. Dzięki nim można uczynić pomieszczenie ciekawszym i przełamać monotonię barw. Dywany stosowane w stylu skandynawskim na ogół nie są jednak krzykliwe. Częstym rozwiązaniem jest chociażby łączenie bieli i czerni, bardzo popularne pozostają też przeróżne odcienie szarości.


- Spora grupa konsumentów wybiera praktyczne dywany z krótkim runem, ale w tej konkretnej stylistyce często o wiele lepiej prezentują się modele typu shaggy. Są miłe w dotyku i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się przytulniejsze. Na takie dywany warto postawić w salonie czy w sypialni - informuje przedstawiciel sklepu Dywante.pl, oferującego dywany w wielu modnych wzorach i kolorach. - W korytarzu, gdzie natężenie ruchu jest większe, bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będą dywany z krótkim runem.


Pod względem kolorystyki warto wybrać jedną z dwóch zasadniczych opcji. Pierwszą jest jednobarwny dywan, często występujący w jakimś odcieniu szarości. Wbrew pozorom nie jest on nudny, może być natomiast ciekawym sposobem na przełamanie bieli mebli oraz stonowanych ścian. Wśród zwolenników stylu skandynawskiego dominuje jednak przekonanie, że jeżeli już ktoś wybiera dywan, to powinien być to bardziej oryginalny, co najmniej dwukolorowy produkt.


Dywany w geometryczne wzory


Przeglądając współczesne propozycje projektantów dywanów oraz słuchając rad dekoratorów wnętrz, nie sposób wyzbyć się przekonania, że preferowane w stylu skandynawskim wzornictwo to przede wszystkim figury geometryczne. A zatem dywany nowoczesne, opatrzone kwadratami czy trójkątami. Zdarzają się również bardziej owalne motywy, które przywołują czasami skojarzenia z wzorami orientalnymi. Tych ostatnich jednak w omawianym tu stylu jest jak na lekarstwo. Urządzający w ten sposób swoje wnętrza zdecydowanie bardziej preferują nowoczesne i minimalistyczne wzornictwo. Wpisuje się ono zresztą w główne zasady aranżowania wnętrz skandynawskich, zgodnie z którymi dom powinien być przytulny, jasny, optymistyczny i czysty. Umiarkowane wzornictwo nie musi być jednak nudne. Wręcz przeciwnie w ofercie sklepów z dywanami znaleźć można także bardziej charakterystyczne rozwiązania. Wystarczy niewielki akcent żywszego koloru, by dywany stały się dominującym dodatkiem w danym wnętrzu.


Skandynawowie cenią sobie jakość


Na północy Europy w aranżacji wnętrz dominują naturalne materiały, takie jak drewno, skóra, a gdy mowa o dywanach głównie wełna. W dużej części właśnie za sprawą tych surowców styl skandynawski tak bardzo kojarzy się z ciepłą, domową atmosferą oraz przytulnością. Wybierając dywany do swoich wnętrz, warto zatem szukać możliwie naturalnych materiałów. To nie tylko wełna, ale też len czy bawełna. Wykorzystywane są one do ręcznego tkania dywanów, która to sztuka bynajmniej nie wymarła. Wręcz przeciwnie, ma się bardzo dobrze, a wiele osób ceni sobie szczególnie naturalne dywany. Nie są one jednak zbyt dobrym rozwiązaniem, jeżeli w domu mieszkają alergicy. W takiej sytuacji warto poszukać modelu, wykonanego na bazie włókien sztucznych. Obecnie na rynku dostępne są tego rodzaju dywany o bardzo dobrej jakości. Kosztują trochę więcej, ale doskonale imitują naturalne modele. Są przyjemne w dotyku, sprężyste i bardzo trwałe.


Dom

Więcej na temat: