Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany w szczecińskich szkołach. Podwójny rocznik, likwidacje i łączenia szkół

Redakcja
Podczas dzisiejszej Komisji ds. Edukacji uczniowie protestowali przeciwko planom połączenia Centrum Edukacji Ogrodniczej w Zdrojach z Zespołem Szkół nr 2 w Dąbiu. 

W czwartek o godz. 12 będzie spotkanie przedstawicieli szkoły z zastępcą prezydenta Krzysztofem Soską.

Więcej na ten temat: Walczą o szkołę ogrodniczą. Mówią STOP likwidacji CEO!
Podczas dzisiejszej Komisji ds. Edukacji uczniowie protestowali przeciwko planom połączenia Centrum Edukacji Ogrodniczej w Zdrojach z Zespołem Szkół nr 2 w Dąbiu. W czwartek o godz. 12 będzie spotkanie przedstawicieli szkoły z zastępcą prezydenta Krzysztofem Soską. Więcej na ten temat: Walczą o szkołę ogrodniczą. Mówią STOP likwidacji CEO!
W przyszłym roku szkolnym do szkół ponadpodstawowych pójdzie podwójny rocznik. Wydział Oświaty uspokaja, że dwukrotnie wzrośnie w tych szkołach liczba klas, ale uczniowie nie będą się uczyć na dwie zmiany.

Podwójny rocznik, który w roku szkolnym 2019/2020 wejdzie do szkół ponadpodstawowych, to kolejny etap reformy edukacji, która zakłada likwidację gimnazjów, wydłużenie szkoły podstawowej do 8 klas i wydłużenie o rok nauki w liceach i technikach.

W tym roku ukończy szkołę ostatni rocznik wygaszanych gimnazjów i uczniowie ósmych klas. Będą się starali o przyjęcie do tych samych szkół.

- Musimy podwoić liczbę miejsc w szkołach ponadpodstawowych - mówi Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta. - Liczba oddziałów wzrośnie dwukrotnie. Chcemy dać identyczne szanse uczniom szkół podstawowych i gimnazjów.

W tym roku III klasę gimnazjum skończy w Szczecinie 2950 uczniów, a VIII klasę w szkołach podstawowych 3188 uczniów. Do tego mogą dojść uczniowie z innych gmin, którzy stanowią około 35 proc. Według wyliczeń WO liczba uczniów przyjętych do pierwszych klas szkół ponadpodstawowych może wzrosnąć o ponad 3700 uczniów. Urzędnicy przygotowują 141 dodatkowych oddziałów we wszystkich typach szkół. Oferta dla absolwentów gimnazjum i szkół podstawowych musi być taka sama, chociaż rekrutacja dla jednych i drugich będzie prowadzona osobno. Wynika to z innych podstaw programowych. Ósmoklasiści , którzy trafią do 4-letniego liceum lub 5-letniego technikum, będą też się uczyć według innej podstawy niż absolwenci gimnazjum.

W Szczecinie w liceach ogólnokształcących przygotowano 2 razy po 71 oddziałów, w technikach - 2 razy po 51 oddziałów, w szkołach branżowych - 2 razy po 13 oddziałów.

- Szczecin jest jedyną gminą w województwie, w której cały rocznik zmieści się w szkołach i nie będzie problemu z dwuzmianowością - mówi Lidia Rogaś. - Podjęliśmy już działania, które mają przygotować szkoły na przyjęcie takiej ilości uczniów. Są to drobne i większe remonty pomieszczeń dotychczas nie wykorzystywanych. W II LO wyremontowane zostanie całe skrzydło, które nie było wykorzystywane.

WO przeznaczył ponad milion zł dla 6 szkół, które mogą za te pieniądze samodzielnie zrobić drobne remonty.

W 15 szkołach trzeba będzie przeprowadzić poważniejsze remonty. One już trwają i wszystko wskazuje, że powinny się zakończyć przed nowym rokiem szkolnym. W niektórych zespołach szkół będą też zlikwidowane szkoły policealne, które nie prowadzą naboru.

Kariera zawodowa nauczyciela przewiduje cztery podstawowe stopnie awansu. Pracę zaczyna się na stanowisku nauczyciela stażysty. Następnie można awansować na nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego. Wraz z awansem rosną płace nauczycieli. Przedstawiamy minimalne zarobki nauczycieli zatwierdzone w rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ile zarabia nauczyciel? Czy da się za to wyżyć? [ZDJĘCIA]

Największym problemem może się okazać brak nauczycieli, szczególnie przedmiotów ścisłych.

- Od 4 lat Uniwersytet Szczeciński nie wypuścił żadnego absolwenta matematyki i fizyki - mówi Lidia Rogaś. - Problem stanowią też nauczyciele przedmiotów zawodowych, którym bardziej opłaca się pracować w firmach niż w szkole. Na to wszystko nałożą się jeszcze odejścia na emerytury. Najwięcej nauczycieli w to nauczyciele mianowani i i nauczyciele dyplomowani, czyli z dużym stażem. Brakuje nauczycieli stażystów. Za kilka lat może się okazać, że nie ma kto uczyć naszych dzieci.

Nauczyciele podkreślają, że obecne płace nie zachęcają do podjęcia pracy w tym zawodzie. W ubiegłym tygodniu ponad nauczyciele masowo poszli na zwolnienia, a ich absencja sięgała do 34 proc.

W tym tygodniu sytuacja się uspokoiła i większość nauczycieli wróciła do pracy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Strajk nauczycieli w Szczecinie. Mniej pedagogów na zwolnieniach lekarskich, ale protest nadal trwa

ZOBACZ TEŻ: Walczą o szkołę ogrodniczą. Mówią STOP likwidacji CEO!

Walczą o szkołę ogrodniczą. Mówią STOP likwidacji CEO!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto