Władze PKP nie podpisały porozumienia z kolejami niemieckimi DB dotyczącego przewozów transgranicznych.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Dla podróżnych oznacza to wyższe ceny biletów ze Szczecina do Niemiec oraz utrudnienia w podróżowaniu.

Na mocy podpisanego porozumienia podróżni mogli podróżować ze Szczecina do Niemiec na podstawie atrakcyjnych biletów, które za cenę 25 lub 26 euro umożliwiały podróż po jednym z dwóch przygranicznych landów, w grupie do 5 osób przez cały dzień ważności biletu. Bilet uprawniał do przejazdu wszelkimi pociągami poza IC i EC.

Dodatkowo bilet Berlin-Brandenburgia upoważniał do przejazdu komunikacją miejską Szczecina i Berlina. Ponadto, pomimo iż bilety ważne są od godziny 9, pasażerowie ze Szczecina na mocy porozumienia mogli na podstawie biletu Berlin-Brandenburgia ticket przejechać pociągiem kategorii IC, który wyjeżdżał ze Szczecina kilka minut po godzinie 6 rano. Dzięki temu już po dwóch godzinach byli w centrum Berlina.

Na skutek niepodpisania porozumienia uprawnienia te zniknęły. Pasażerowie mogą kupić bilety na landy wyłącznie na obszarze Niemiec albo u konduktora (bez obowiązku dopłaty, jeżeli na stacji, w której wsiedli, nie ma czynnej kasy biletowej).

Taki bilet upoważnia jednak do przejazdu tylko na obszarze Niemiec. Oznacza to dla podróżnych konieczność kupienia dodatkowych biletów na trasie Szczecin Główny - pierwsza miejscowość po stronie Niemieckiej oraz podobnego biletu w drogę powrotną.

Kolejny raz na reformie PKP stracili pasażerowie.Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

jl71 (gość)

szczecin - berlin bilet grupowy. 18.09.2010 bilet kupiłem w kasie 7 dworca szczecin główny za około 120 zł , z tyłu drukowanymi literami w różowym polu wpisałem imię,nazwisko,datę wyjazdu i wsiadłem w pociąg DB do Angermunde, tam przesiadka do Berlina.Po berlinie cały dzień komunikacją miejską w ramach biletu i z powrotem .Bilet ważny na komunikację w Berlinie od 9.00 natomiast w soboty i niedziele od 0.00 do godz.3.00 następnego dnia. warto wysiąść na Berlin Hbf i zwiedzić ten dworzec z rana,zapoznać się dokładnie z mapą metra i ułożyć sobie plan wycieczki. Ogólnie polecam Pergamon Museum (10 euro) i katedrę z kryptą (5 euro) ,aleje Lipową i przyległe place, Bramę Branderburską.,Raichstag, Stadion Olimpijski (4euro) oraz przejażdżkę autobusem linii 100.

fel (gość)

PKP. Głupota przekroczyła już w PKP wszelkie granice. Kiedy wreszcie ktoś zlikwiduje ten skansen?

Grob

Berlin - Szczecin, Bilet grupowy Berlin-Brandenburg-Ticket. Witam wszystkich serdecznie,

mam male pytanie dotyczace miejsc, gdzie spotykają sie osoby podróżujące z Berlina do Szczecina zainteresowane dołączeniem do biletu grupowego (Bilet grupowy Berlin-Brandenburg-Ticket)?
Na Zoo było takie miejsce, ale ze wiele pociągów puszczanych jest obecnie inna trasa - interesowałyby mnie takie miejsca na Südkreuz, Hauptbahnhof badz na Gesundbrunnen.

Z gory dziekuje za podpowiedzi,
GrobTW

mella

Też jeżdżę samochodem do Berlina!. Samochód zostawiamy na rogatkach (na parkingu) i dalej metrem lub koleją. Polecam kupic bilet grupowy ("kleine grupen bilet" - dla grupy do 5 osób) i ten bilet upoważnia do podróżowania całą komunikacja miejską Berlina! Naprawdę jest tanio.

Q

Za mniejszą kasę?. Za te dwadzieścia kilka euro może jechać do pięciu osób. To wychodzi po około 20 złotych na głowę za dojazd do Berlina, nieograniczone poruszanie się po Berlinie komunikacją miejską i powrót do Szczecina. Naprawdę wychodzi taniej samochodem, uwzględniając koszty paliwa, koszty wjazdu do centrum miasta i koszty parkowania?

Q

Bzdury, bzdury, bzdury.... Po pierwsze jak się zżyna prawie słowo w słowo (w tym przypadku z "Gazety Wyborczej"), to warto by było podać źródło - http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34939,6113809,Reforma_na_kolei___drozej_do_Berlina.html

Po drugie bilet nazywa się "Brandenburg-Berlin-Ticket", a nie jakieś "Berlin-Brandenburgia ticket".

Po trzecie nieprawdziwe jest zdanie "Bilet uprawniał do przejazdu wszelkimi pociągami poza IC i EC." Bilet Brandenburg-Berlin-Ticket upoważnia do przejazdu wszystkimi pociągami regionalnymi, ale także wybranymi pociągami kategorii EC, IC i D (w tym owym IC ze Szczecina do Amsterdamu) na terenie Berlina i Brandenburgii. Wykaz takich pociągów dostępny jest na stronie http://www.vbbonline.de/index.php?cat=2&sCat=392&id_language=1
Bilet Mecklenburg-Vorpommern-Ticket faktycznie uprawnia tylko do przejazdu pociągami regionalnymi na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, ale również m.in. w Hamburgu.

Po czwarte nieprawdziwe jest zdanie "Pasażerowie mogą kupić bilety na landy wyłącznie na obszarze Niemiec albo u konduktora (bez obowiązku dopłaty, jeżeli na stacji, w której wsiedli, nie ma czynnej kasy biletowej)." Takie zasady dopłat to obowiązują na polskich kolejach, a nie w Niemczech. Bilet można nabyć u konduktora (wówczas cena jest wyższa) lub w automacie w pociągu (cena niższa). Należy pamiętać o tym, że w pociągach innych niż regionalne nie można nabyć biletów landowych, nawet jeśli są one w nich honorowane!

Cena biletu Brandenburg-Berlin-Ticket, jak i Mecklenburg-Vorpommern-Ticket u konduktora to 28 euro, a w automacie 26 euro.

I oczywiście nie należy pisać o tej ofercie biletowej w czasie przeszłym, bo ona wciąż jest i ma się dobrze. Problem jest tylko z przekroczeniem granicy, ale można mieć nadzieję, że zostanie szybko rozwiązany (zresztą doniesienia osób, które w nowym roku podróżowały do Niemiec mówią, że mimo zawirowań, bilet BBT i tak jest honorowany od Szczecina - być może to oddolna inicjatywa niemieckich konduktorów, nieprzejmujących się burdelem na polskich kolejach).

A "autorowi" tej informacji proponuję mniej zżynania, więcej weryfikowania informacji.