Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom na wodzie? Ciekawa koncepcja młodych szczecinian [wizualizacje]

red.
Idea życia na wodzie jest bardzo popularna za granicą: od barek mieszkalnych, poprzez luksusowe jednostki, aż po całe pływające osiedla. Dwoje młodych mieszkańców Szczecina postanowiło zamieszkać w domu na Odrze. Teraz zbierają pieniądze na platformie wspieram.to.

W idei mieszkania na wodzie zakochaliśmy się 3 lata temu. Od tamtej pory pomysł pozostawał tylko w sferze marzeń. Teraz chcielibyśmy zrobić to razem z Wami - czytamy na stronie projektu. - Poznaliśmy architekta Alexa Copdevila z firmy ISOLA SYSTEM, który zaprojektował dla nas idealną jednostkę. Alex wyjechał z Hiszpanii, aby szerzyć ideę życia na wodzie, a od 6 lat mieszka w swoim pływającym domu we Wrocławiu. Dom budowany jest z komponentów powstałych w fabryce i składany w całość dopiero na miejscu wodowania. Całkowity czas budowy od momentu zlecenia fabryce produkcji do zwodowania jednostki to 3 miesiące. Dzięki użyciu nowoczesnych technologii i materiałów może stać się w przyszłości w pełni autonomiczną jednostką, ale cumowanie w pobliżu mariny daje możliwość podpięcia do sieci. Dom jest całoroczny, a możliwość zmiany położenia względem słońca pozwala zużywać minimalną ilość energii do regulacji temperatury. Jednostka może przemieszczać się na większe odległości używając pchaczy, czyli specjalnie do tego celu przystosowanych barek.

Dom zacumuje przy wyspie Grodzkiej od strony Łasztowni, za mostem mariny miejskiej. Jest to idealne położenie za względu na bliskość centrum, a także zieloną okolicę na wyspie.

Dom na Odrze, miałby także inne funkcje oprócz mieszkalnej. Patryk i Ola chcieliby, żeby dom ten był otwarty na gości i inicjatywy; przytulny, ale nie zagracony osobistymi rzeczami, tak aby mógł stać się miejscem rezydencji artysty, a potem małą galerią, która wystawi jego prace.

Od wielu lat marzył nam się dom na wodzie, ale dopiero teraz otworzyło się okienko by to zrobić. Udało nam się uzbierać trochę swojej gotówki, dogadać fajnych partnerów i został ostatnia dziura do dopełnienia - mówi Patryk Paluszek, pomysłodawca projektu. - Zamiast czekać i powoli zbierać zdecydowaliśmy się na crowdfunding. Żaden bank nie dałby nam kredytu na taki dom, bo nie ma adresu i w świetle prawa nie przysługuje hipoteka, a nam też się nie widzi brać kredytu na 30 lat. Żyjemy w czasach nie posiadania a używania. Stwierdziliśmy, że dom może znaleźć się na stronie airbnb i dofinansujemy go z pomocą tłumu.

Projekt Mieszkam na Odrze można wesprzeć na stronie https://wspieram.to/domnaodrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto