Podczas dzisiejszej (czwartek) debaty większość historyków opowiedziała się za dniem 5 lipca jako najważniejszym dniem dla dziejów polskiego Szczecina.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W spotkaniu wzięli udział historycy oraz prezydent miasta Piotr Krzystek. Debatę zdominowała dyskusja o ważności dat związanych z dziejami Szczecina w 1945 roku.

- Data 26 kwietnia nie przemawia do mnie – mówił Krzystek. – Nie widzę w niej nic szczególnego. Walki o Szczecin nie wiążą się z polskością Szczecina. Natomiast data 5 lipca mogłaby się stać świętem Szczecina, początkiem polskiej tożsamości.

Większość obecnych przyznała, że data 26 kwietnia jest związana z wkroczeniem Armii Czerwonej do Szczecina i nie była wyzwoleniem, lecz zdobyciem miasta. Chociaż pojawiły się i takie głosy.

- Pamiętajmy, że wówczas na ulicach Szczecina masa jeńców, robotników przymusowych wiwatowała na widok wkraczających oddziałów – argumentował profesor Jan Piskorski. – Podobnie komuniści niemieccy. Dla nich to był dzień wolności od reżimu.

Datę 26 kwietnia poparł również niemiecki badacz dziejów Jörg Hackmann. - Lepiej uzasadniony jest dzień zakończenia działań wojennych, ta data może być znacząca dla wielu nacji związanych ze Szczecinem – powiedział historyk. – 5 lipca to początek polskiej administracji.

Dyskusja nad przeszłością była momentami gorąca. Obok wspomnianych dat pojawiły się kolejne propozycje. Historycy optowali za 2 sierpnia czyli rocznicą zawarcia układów poczdamskich. Padły również propozycje z dziejów najnowszych, aby z nich uczynić ważne daty dla szczecinian: grudzień 1970 czy sierpień 1980.

  • Szczecińska data
    5 lipca 1945 roku w sali byłej biblioteki na drugim piętrze obecnego Urzędu Miasta przy pl. Armii Krajowej Polacy przejęli ostatecznie Szczecin z rąk komendanta wojennego płk. A. Fiedotowa. Piotr Zaremba w towarzystwie zastępców i 15 naczelników wydziałów przejął od niemieckiego burmistrza E. Wiesnera i jego 32 współpracowników agendy niemieckiego zarządu miasta. W chwili przejęcia Szczecina mieszkało w nim oficjalnie 1578 Polaków i około 80 tysięcy Niemców.

    Za: P. Bartnik, J. Macholak, Kronika Szczecina 1945 – 2005; Z biegiem lat, z biegiem dni - Szczecin 2005.

Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!