Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Szczecinie staną butelkomaty? W internecie trwa zbiórka podpisów [ZDJĘCIA]

Oskar Masternak
Takie butelkomaty działają już w Krakowie.
Takie butelkomaty działają już w Krakowie. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Igor Podeszwik zainicjował zbiórkę podpisów pod petycją skierowaną do prezydenta Szczecina w sprawie możliwości ustawienia w kilku punktach specjalnych automatów na plastikowe butelki, czyli tzw. "butelkomatów".

Popularne w krajach zachodnich „śmieciomaty” powoli wkraczają również do naszego kraju. Pierwszym miastem, w którym pojawiły się urządzenia skupujące butelki (pod koniec ubiegłego roku) jest Wieluń. W tym roku na podobne rozwiązanie zdecydowały się władze Krakowa.

Teraz, jak twierdzą inicjatorzy internetowej zbiórki, przyszedł czas na nasze miasto.

- Zwracamy się do Pana z uprzejmą prośbą o uruchomienie w Szczecinie pilotażowego programu zachęcającego mieszkańców do segregacji odpadów, w ramach którego na każdym osiedlu zostanie postawiony automat przyjmujący zużyte butelki (szklane oraz plastikowe), a także puszki - piszą w swojej petycji Igor Podeszwik z inicjatywy Nowy Szczecin oraz reprezentujący projekt Pogoń Plastik! Mateusz Gieryga.

Za wrzucone do automatu śmieci dostawałoby się np. bilet na komunikację miejską lub zniżkę na wejście na basen Floating Arena.

- Istnieje także możliwość wsparcia organizacji zajmującej się pomocą zwierzętom, np. darmowa karma - proponują pomysłodawcy.

Młodzież coś pali, biją się dziewczyny, trzy osoby demolują łódki, pobity zamknął się w toalecie, dziewczyna wskoczyła do wody – to tylko niektóre z interwencji zgłaszanych policji na szczecińskich bulwarach. 

Sprawa stała się szczególnie aktualna, bo prokuratura chce wprowadzenia zakazu picia piwa i wina nad Odrą. Twierdzi, że od czasu, gdy radni miasta pozwolili na niskoprocentowy alkohol,  na bulwarach zrobiło się bardziej niebezpiecznie. Decyzję, czy uchylić uchwałę radnych  podejmie wkrótce sąd. 

Czytaj również: „To nie na bulwarach jest niebezpiecznie”. Urzędnicy zbijają argumenty prokuratury, która chce przywrócić zakaz picia alkoholu nad Odrą

POLICJA NA BULWARACH
Od czerwca do grudnia 2018 roku w rejonie szczecińskich bulwarów policjanci interweniowali 113 razy. To średnio około 20 interwencji miesięcznie.  
---------------------------

PEŁNA ROZPISKA INTERWENCJI ZGŁASZANYCH POLICJI NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH >>>>>>>>>

-----------
Joanna Biranowska-Sochalska – Prokuratura Okręgowa w Szczecinie o piciu na bulwarach w Szczecinie

Interwencje policji na szczecińskich bulwarach. Co tam się dzieje?

Pierwsze tego typu urządzenie miałoby stanąć na Bulwarze Gdyńskim, gdzie funkcjonuje strefa pozwalająca na spożywanie niskoprocentowych napojów alkoholowych.

- W sposób znaczący przyczyni się to do zmniejszenia panującego tam bałaganu po każdym ciepłym weekendzie - uważają inicjatorzy zbiórki podpisów.

Pod petycją może podpisać się każdy. Jest ona dostępna na stronie internetowej: https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_postawienia_w_szczecinie_automatow_przyjmujcych_zuyte_butelki.

Do tej pory inicjatywę wsparło ponad 200 osób. Po zebraniu podpisów w internecie, petycja zostanie złożona przez platformę ePUAP z elektronicznym podpisem, tak by miała moc prawną.

Trash challenge redakcji "Głosu Szczecińskiego"

#trashchallenge nasza redakcja potraktowała na poważnie [WID...

Są ekoporty

Na początku tego roku podobny pomysł pojawił się w interpelacji radnej Dominiki Jackowski. Wówczas odpowiedziała na nią Anna Szotkowska, zastępca prezydenta miasta.

- W obecnym stanie systemu gospodarki odpadami realizowane są zadania mające wpływ na wzrost selektywnej zbiórki odpadów poprzez działania edukacyjne, udostępnianie pojemników przeznaczonych do selektywnego gromadzenia odpadów nie tylko na terenie nieruchomości, lecz również w miejscach ogólnodostępnych oraz rozwój sieci punktów selektywnego zbierania odpadów - ekoportów - podkreśla zastępca prezydenta miasta.

Najnowszy Ekoport w Szczecinie różni się od pozostałych [zdjęcia]

Całkowita rezygnacja

Ustawienie „śmieciomatów” to często pierwszy krok w kierunku wykluczenia plastikowych opakowań z użytku. Tak stało się w wałbrzyskim magistracie, gdzie całkowicie zrezygnowano z plastikowych sztućców, kubków i talerzy podczas miejskich imprez.

- W 2018 roku w samym tylko Urzędzie Miasta wygenerowano prawie tonę plastikowych opakowań! Odpady generowane w urzędzie nie podlegają recyklingowi, bo pozwala na to prawo. To Urząd Miasta powinien chwalić się jak najwyższym poziomem recyklingu! Wystarczy aby jednorazowe butelki i kubki zamienić na dystrybutory z wodą i naczynia wielokrotnego użytku. Idąc dalej, wystarczy dzbanek z naszą szczecińską kranówką, która jak najbardziej jest zdatna do picia - uważa radny Przemysław Słowik z Koalicji Obywatelskiej, który namawia do złożenia podpisu pod petycją.

Zobacz także: Automat do segregacji odpadów w Wieluniu nagradza mieszkańców. „To świetny pomysł”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto