Co będzie na terenie stoczni w Szczecinie? 13 mln zł na inwestycje w tym roku

- Będziemy przekazywać majątek stoczniowy aportem nowej spółce Szczeciński Park Przemysłowy - zapowiedział Adam Siwek, prezes TF Silesia. - W infrastrukturę zainwestujemy w tym roku 13 milionów złotych.
Co będzie na terenie stoczni w Szczecinie? 13 mln zł na inwestycje w tym roku
 archiwum

Piotr Jasina
piotr.jasina@mediaregionalne.pl
- Nowa spółka jeszcze nie została wpisana do KRS, ale mamy sygnał że jej nazwa SPP nie jest zastrzeżona, spodziewamy się wpisu lada moment - powiedział prezes Silesii podczas wczorajszego spotkania z dziennikarzami u marszałka.

Spółka córka ma zarządzać terenami byłej stoczni. Siwek zapowiedział, że TF Silesia aportem przekaże jej majątek. Docelowo właścicielami akcji będą mogły stać się szczecińskie firmy działające na terenach postyczniowych. Prezes zakłada, że proces przekazywania majątku nowej spółce potrwa nie dłużej niż 2-3 lata.

Inwestycje i remonty

Rozwój parku ma być ukierunkowany na działalność stoczniową i offshorową. - Spółka zajmie się też administrowaniem terenów - dodał Siwek. - Chcemy, by firmy koncentrowały się na swojej głównej działalności. Naszą rolą będzie stworzenie zaplecza socjalnego, wywóz śmieci czy utrzymanie dróg.

Siwek poinformował, że na poprawę infrastruktury i inwestycje na terenach postyczniowych w tym roku Silesia wyda 13 mln zł.

Grzegorz Huszcz, prezes spółki Szczeciński Park Przemysłowy (b. członek zarządu holdingu stoczniowego a do niedawna ekspert TF Silesia) podkreślił, że znaczna część pieniędzy przeznaczona zostanie na odtworzenie infrastruktury, remonty dachów hal itd. - Ale będą też inwestycje - dodał. - Powstanie ośrodek obróbki blach. Część pieniędzy zainwestujemy w malarnię.

Plan przewiduje także inwestycje w drogi, bocznice, monitoring, wspomniane zaplecze socjalne dla pracowników działających tu spółek.

Prezes spółki zarządzającej terenami stoczniowymi poinformował, że działa tu 40 firm i wydanych zostało 1575 rocznych przepustek dla pracowników tych spółek.

Powstała koalicja antystoczniowa

SLD twierdzi, że utworzenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego nic nie zmieni. To tylko administrator, który będzie chciał sprzedać tereny po stoczniowe.

- Skończmy z bajeczkami, że mianowanie przez TF Silesia prezesa spółki SPP cokolwiek zmieni - uważa Dariusz Wieczorek, szef klubu SLD w sejmiku województwa. - Postulowaliśmy wielokrotnie, aby do tej spółki został wniesiony aportem majątek stoczniowy, ale tego nie zrobiono i nic na to nie wskazuje, że tak się stanie.

Albin Majkowski, sekretarz organizacji wojewódzkiej SLD pokazuje nam pismo wiceministra skarbu, Rafała Baniaka, w którym stwierdzono, że głównym celem TF Silesia jest sprzedaż terenów postoczniowych.

- Jedynym rozwiązaniem ratującym resztki przemysłu stoczniowego i jego odrodzenie w przyszłości była komunalizacja tych terenów, ale skutecznie tę inicjatywę storpedowano - mówi. - W ten sposób powstała Zachodniopomorska Koalicja Antystoczniowa, której przyszłość tych terenów jest całkowicie obojętna.

- Komunalizacja dawała możliwość sprawnego zarządzania terenem - dodaje Wieczorek. - Tworzenie administratora, to tylko przedwyborczy zabieg PO, która już kiedyś sprowadziła inwestora z Kataru i spółeczkę Kraftport, co zakończyło się wstydliwym blamażem dla PO.

Współpraca Marek Rudnicki


Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.