Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć młodego, fachowego pracownika? Zainwestuj w studenta

Małgorzata Klimczak
Laboratoria Samsung Labo na ZUT-cie  dały studentom możliwość pracy ze specjalistami
Laboratoria Samsung Labo na ZUT-cie dały studentom możliwość pracy ze specjalistami Sebastian Wołosz
Coraz częściej firmy nawiązują współpracę z uczelniami wyższymi szukając pracowników. Wspierają kształcenie studentów, a dzięki temu potem mają fachowców do pracy

Firmy podpisują umowy o współpracę z uczelniami wyższymi. Korzystają na tym wszyscy - studenci, pracodawcy i uczelnia.

Na lądzie
Dobrym przykładem takiej współpracy jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, który przez dwa semestry współpracował ze znaną na świecie firmą Samsung, tworząc warsztaty Samsung Labo. Były to warsztaty przeznaczone dla studentów informatyki i elektroniki. Zajęcia prowadzili specjaliści Samsunga według opracowanych standardów. Wyposażyli też laboratoria.

ZUT także podpisał umowę z grupą Azoty SA w zakresie wykształcenia studentach o specjalnościach związanych z chemią. Studenci poznają specjalistyczną technologię produkcji, żeby potem wykonywać pracę dla tej firmy.

Na wodzie
Akademia Morska w Szczecinie od zawsze stawia na praktykę, bo tego wymaga specyfika „morskich” zawodów.

- Od wielu lat współpracujemy ze środowiskiem gospodarczym w zakresie praktyk, przekazywania ofert pracy czy prezentacji firm na uczelni - tłumaczy Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy AM. - Mamy podpisanych kilkadziesiąt umów, porozumień i listów intencyjnych z firmami, które z jednej strony wspierają proces edukacji studentów naszej uczelni, a z drugiej pozwalają im znaleźć jeszcze wśród studentów dobrze rokujących przyszłych pracowników. I tak w ubiegłym roku AM w Szczecinie nawiązała współpracę m.in. z Rec Global i brightONE (praktyki i staże dla studentów informatyki), z Grupą Azoty SA (praktyki dla studentów Wydziału Mechanicznego), firmą Mondi Szczecin sp. z o.o. (praktyki dla studentów Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu) czy Zachodniopomorskim Klastrem Morskim na organizację praktyk lądowych i morskich.

Akademia organizuje także staże kierowane do studentów i absolwentów uczelni (do 6 miesiąca od daty obrony dyplomu). I tak np. staże były realizowane w ramach projektu „Rozwój i promocja kierunków technicznych w Akademii Morskiej w Szczecinie”. Zakres merytoryczny zajęć był zgodny z programami nauczania obowiązującymi na kierunkach studiów prowadzonych przez akademię. Studenci-stażyści stawiali pierwsze kroki zawodowe w kilkunastu renomowanych firmach i instytucjach związanych z branżą morską w Szczecinie (Urząd Morski w Szczecinie,

Uczelniane Biuro Karier realizuje swoje zadania (przygotowanie i wsparcie studentów oraz absolwentów akademii w procesie planowania i realizacji kariery zawodowej) również w oparciu o współpracę z biznesem. Na wspólnym portalu internetowym - studentów i pracodawców - zalogowanych jest obecnie ponad 150 pracodawców.

W ramach cyklu spotkań „Oko w oko z pracodawcą” studenci spotykają się z potencjalnymi pracodawcami, którzy prezentują swoje oferty pracy i nawiązują kontakty ze swoimi przyszłymi potencjalnymi pracownikami. W tym roku były to: Geomar SA, Pilkington Automotive Poland sp. z o.o, Cargotec Poland sp. z o.o.

Inną formą współpracy pomiędzy uczelnią a firmami są tzw. stypendia fundowane. Zapewniają one studentom lepsze warunki studiowania, a przedsiębiorcom - młodych, ambitnych, świetnie wyszkolonych specjalistów. Umowy stypendialne (podpisane np. z firmą Polaris) gwarantują studentom wypłatę stypendium aż do ukończenia przez nich studiów. Ale po studiach zobowiązują ich jednocześnie do przepracowania dwóch lat w firmie fundującej stypendia (tzw. ‘sea-service’) - w tym czasie byli stypendyści-absolwenci są wynagradzani zgodnie ze stawkami obowiązującymi na stanowiskach, na jakich są zatrudniendukt IT.

Humaniści
Na Uniwersytecie Szczecińskim Akademickie Biuro Karier US współpracuje z pracodawcami zarówno z regionu, jak i z obszaru Polski, wśród których są m.in. instytucje publiczne i rządowe jak np. Urząd Statystyczny, Prokuratura Apelacyjna, sądy, szerokie grono partnerów stanowią firmy z obszaru finansów i księgowości np. Deloitte, biuro rachunkowe Trames, Grupa Doradczo-Księgowa Poncyljusz i Radź, Centrum Biznesu Sp. z o. o., firmy z sektora BPO np. Metro Services, Dansk Supermarked, Genpact, centra logistyczne np. firmy Netto, firmy produkcyjne z kapitałem zagranicznym np. DGS, Ferrosan, instytucje kulturalne jak np. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, biura podróży jak np. My Travel itd.

Wydziały US również we własnym zakresie nawiązują współpracę i podpisują porozumienia w zakresie praktyk z pracodawcami. Organizuje także praktyki, Giełdy Pracy.

- Dla przykładu na Wydziale Biologii realizowany jest projekt „Mikrobiologia w praktyce - staże dla studentów kierunku Mikrobiologia” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, który polega na kierowaniu studentów na 3-miesięczne staże do firm laboratoryjnych - informuje Julia Poświatowska, rzecznik Uniwersytetu Szczecińskiego.

ABK US współpracuje z pracodawcami w zakresie programu dodatkowych praktyk. Organizowane praktyki trwają od 1 do 3 miesięcy, w wymiarze nie mniejszym niż 15 godz. tygodniowo. Efektem tych działań jest wspieranie nie tylko studentów w znalezieniu odpowiedniej praktyki, ale i pracodawców w pozyskaniu właściwego kandydata na praktykę.

ABK US poza ofertami pracy aktywnie promuje również programy praktyk i staży organizowanych przez pracodawców w Polsce i za granicą, dzięki czemu studenci mają dostęp do szerokiej oferty możliwości zdobywania doświadczenia zawodowego już podczas studiów. Współpraca w zakresie praktyk podejmowana jest także z urzędami i jednostkami administracji publicznej, które proponują studentom zdobywanie doświadczenie w ramach rządowego programu praktyk.

Promowanie ofert pracodawców odbywa się m.in. poprzez regularne konkursy organizowane na fan page’u ABK US na Facebooku, które mają za zadanie przybliżać informacje na temat aktualnych działań pracodawców współpracujących z ABK US, dzięki temu studenci lepiej poznają rynek pracy.

Szkolnictwo zawodowe
Tego rodzaju współpraca coraz częściej sięga już szkół zawodowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada m.in.: stopniowe wprowadzanie dualnego systemu kształcenia, włączanie pracodawców w proces kształcenia i egzaminowania, powołanie II- stopniowej szkoły branżowej oraz utworzenie Korpusu Fachowców i specjalnego Funduszu Rozwoju Edukacji Zawodowej (FREZ).

W obecnej strukturze gospodarczej kraju, konieczne jest wprowadzenie modelu kształcenia, w którym ważną rolę spełniają dobrze wyposażone centra kształcenia praktycznego ze ścisłą współpracą z pracodawcami lub warsztaty szkolne.

Zmiany w szkołach

Jakie zmiany w szkolnictwie zawodowym są potrzebne, żeby odpowiadały na zapotrzebowanie?

Obecny model kształcenia zawodowego w systemie edukacji nie spełnia swojej funkcji. Wymagania edukacyjne w stosunku do dużej grupy uczniów technikum są zbyt wysokie. Potwierdzają to dostępne dane: 1 na 10 uczniów technikum nie zamierza przystąpić do matury, co 2 uczeń nie zdaje matury, 1 na 4 uczniów technikum nie przystępuje do niej w ogóle, a co 3 uczeń technikum nie zdaje egzaminu zawodowego. W związku z potrzebą dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy w określonych branżach MEN proponuje wydawanie weryfikowanej czasowo opinii .

_____________________________________________________________________________________

Zobacz także: Będzie praca dla 200 osób. Suknie szyte w Stargardzie będą sprzedawane w Paryżu, Mediolanie i Barcelonie

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto