Ma zająć 20 ha Lasku Arkońskiego, tzw. Górny i Dolny Botanik oraz Syrenie Stawy. W ciągu 2 miesięcy urzędnicy stworzą plan jego organizacji i finansowania.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Panie Irena, Krystyna i Henryka w Lasku Arkońskim spędzają każde cieplejsze popołudnie. Upodobały sobie to miejsce ze względu na spokój i piękną roślinność.

– Można tutaj spokojnie pooddychać świeżym powietrzem, z dala od tych wszystkich spalin i hałasu – mówi pani Krystyna.

– Tutaj jest tak pięknie i zielono. I ptaki śpiewają – dodaje jej koleżanka, pani Henryka.

Już wkrótce może być jeszcze piękniej i ciekawiej. Wszystko za sprawą naukowców – przyrodników, którzy w tym miejscu chcą stworzyć Miejski Ogród Botaniczny.

O jego powstaniu mówi się w Szczecinie od kilkunastu lat. W ubiegłym roku list intencyjny w tej sprawie podpisali rektorzy Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Rolniczej i prezydent Marian Jurczyk. Teraz do sprawy wrócili radni nowej kadencji z komisji ds. gospodarki komunalnej, ochrony środowiska i mienia.

– Chcemy jak najszybciej zamknąć etap przygotowań i rozmów i przejść do konkretnych działań – deklaruje Leszek Duklanowski, przewodniczący komisji.

Zamknięto więc sporną kwestię lokalizacji ogrodu. Ostatecznie jego podstawowa część ma zająć 20 ha Lasku Arkońskiego, tzw. Górny i Dolny Botanik oraz Syrenie Stawy. Ze względu na doskonałe warunki klimatyczne i glebowe, a także dużą różnorodność roślin i drzew – zdaniem specjalistów taka lokalizacja jest optymalna. Teren ma być ogrodzony, ale ogólnodostępny, zamykany jedynie na noc.

– Byłoby to miejsce wypoczynku dla wszystkich szczecinian, a jednocześnie baza naukowa dla nas – mówi prof. Marian Ciaciura z US.

Naukowcy w planach mają także m.in. muzeum z kolekcjami egzotycznych i rzadkich roślin oraz szkółkę, z której okazy będzie można kupić.

– To wspaniały pomysł – cieszy się pani Irena. – Już teraz tutaj przychodzi wiele osób, a jeśli te plany weszłyby w życie, to ta liczba jeszcze by wzrosła. Ja sama chętnie dowiedziałabym się, co to za piękne drzewa tutaj rosną, czy obejrzała jakieś nieznane rośliny. Na pewno byłaby to wielka atrakcja. Żeby tylko to się udało…

Nadal problematyczna pozostaje kwestia zarządzania ogrodem. Miasto wolałoby żeby większość kosztów i zadań spoczęło po stronie uczelni. Te zdecydowanie wolą służyć miejskiej inwestycji swoją wiedzą i doświadczeniem.

Najlepsze rozwiązanie mają w ciągu dwóch miesięcy wypracować prawnicy wszystkich stron. Opracowany też zostanie wstępny plan finansowy. Naukowcy z US i AR naciskają, żeby decyzje zapadły jak najszybciej, by jeszcze w tym roku można było ubiegać się o fundusze unijne.

Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!