Przebudowa dawnego Szpitala Miejskiego w Szczecinie 	Przebudowa dawnego Szpitala Miejskiego w Szczecinie

Przebudowa dawnego Szpitala Miejskiego w Szczecinie (© Andrzej Szkocki)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Spór o dom pomocy społecznej bez kompromisu. DPS powstaje w miejscu po byłym szpitalu miejskim w Szczecinie. Władze miasta ostrzegają archidiecezję, że nie wykupią wszystkich miejsc.

To już prawdopodobnie koniec nierozstrzygniętego konfliktu o to co ma powstać na terenie po byłym Szpitalu Miejskim przy al. Wyzwolenia w Szczecinie.

Miasto sprzedając archidiecezji nieruchomość z bonifikatą było przekonane, że powstanie tam dom pomocy społecznej dla osób starszych, przewlekle chorych. Na miejsce w takim domu czeka ok. 600 mieszkańców. Ale Kościół (formalnie Instytut Medyczny im. Jana Pawła II) wybudował dom dla osób psychicznie chorych (na 100 miejsc), których w mieście jest około setki.

Od miesięcy trwa wymiana korespondencji między prezydentem Piotrem Krzystkiem a arcybiskupem Andrzejem Dzięgą.

- Nasze stanowiska się nie zbliżyły, kompromis nie został osiągnięty. Ubolewamy nad tym, bo decyzja Archidiecezji nie pomoże rozładować kilkusetosobowej kolejki osób przewlekle somatycznie chorych, od lat czekających na opiekę. Oczekujemy zatem realizacji umowy zgodnie z jej zapisami czyli budowy szpitala rehabilitacyjnego i dps-u. Obecna propozycja Archidiecezji jest zgodna z zapisami aktu notarialnego, jednak nie jest odpowiedzią na najpilniejsze potrzeby miasta, ponieważ osób z orzeczoną chorobą psychiczną czeka na dps znacznie mniej niż osób przewlekle somatycznie chorych - tłumaczy prezydent.

I ostrzega.

- Zakres współpracy miasta z Instytutem będzie mniejszy niż zakładano wcześniej - dodaje.

To oznacza, że miasto może nie wykupić wszystkich miejsc w dps. Ale zgodnie z zapisami aktu notarialnego, przez kolejne 25 lat miasto zobowiązało się do wykupienia nie mniej niż 60 procent miejsc.

Archidiecezja proponuje, że może zbudować drugi dps, który byłby przeznaczony dla osób przewlekle chorych z innych przyczyn niż choroba psychiczna.

- Jeszcze jest na to czas, bo taki dom możemy stworzyć w budynku obecnie remontowanego szpitala rehabilitacyjnego. Oba domy są na odrębnych działkach, które byłyby odgrodzone od siebie. Pensjonariusze nie mieliby więc kontaktu ze sobą - mówi ks. Andrzej Dymer, dyrektor Instytutu Medycznego.

Miasto na razie nie odpowiedziało na tą propozycję, choć według nieoficjalnych informacji, nie jest nią zachwycone.

- Pan prezydent odniesie się w najbliższym czasie do tej propozycji w liście do arcybiskupa - zapowiada Aleksandra Charuk ze szczecińskiego magistratu.
Otwarcie domu pomocy społecznej dla osób przewlekle chorych ma się odbyć wczesną wiosną.

Mariusz Parkitny


Czytaj również:
Wiadomości Szczecin, Wydarzenia Szczecin

Komentarze (13)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

lukas (gość)

nie rozumiem. i denerwuja mnie takie artykoly.. dlaczego , skoro byla taka umowa, nie pojda z tmy do sadu?

w kontrakcie zapomnial ktos czegos tam napisac i co z tego skoro umowy ustne obowiazuja, a ze nie byly to umowy miedzy dwiema osobami tylko miedzy instytucjami, chyba swiadkow jest wystarczajaco duzo?
nigdy ale to nigdy nie dam grosza wiecej na kosciol, po tym jak widze jak oni wykorzystuja potkniecie czlowieka. kazdemu mogloby sie zdazyc zapomniec napisac jednego slowa w umowie. jestesmy ludzmi a nie maszynami, i takie umowy sie najnormalniej w swiecie prostuje.
chce kosciol ujechac na klamstwach - niech najpierw wygra to w sadzie.

czemu miasto nie podaje tych czarnych zlodzieji do sadu?
co ejst powodem takiego szanu rzeczy, ile bedziemy o tym syfie jeszcze czytac i slyszec?

Zyga (gość)

pyszałek bez siwi. przecież braciszek księżulek na Warszewie to Krzystek odpala a w przyszłości może Papieżem zostanie za dary

EWA (gość)

emigracja krzystka. Krzystek ma to głęboko u niego kasa wystarczy zobaczyć jego majątek ten widziany i ten w skarpecie nie mówiąc o kontach popieram wiesie

ObudźcieSie (gość)

Rozwiązanie w wolnym ideologicznie kraju byłoby takie:. Wywłaszczyć i zwrócić za poniesione koszty modernizacji (jeżeli takie były po stronie obecnego właściciela), następnie rozpisać przetarg!
Przypomnę, że przed wojną niemieckie boromeuszki tylko dzierżawiły ten teren..

Drodzy Szczecinianie, to co się dzieje z dawnym szpitalem kolejowym służy być może komuś ale nie samotnym seniorom, których jest w naszym mieście coraz więcej.

ObudźcieSie (gość)

~aniaz. Patrząc na losy szpitala można wysnuć wniosek, że większą troską otaczają zygotę niż starego człowieka z krwi i kości.

jan 60 (gość)

potrzebny inny prezydent?. chyba w Szczecinie potrzebny jest inny prezydent. Stanowczy i walczący o starszych, schorowanych mieszkańców. O mieszkańców i dla mieszkańców, a nie dla Kościoła. Prezydent o świeckich pogladach.

wiesia (gość)

DOM POMOCY POTRZEBUJĄCYCH. nie darować draniowi Krzystkowi a kościelni już chyba zagarnęli pół szczecina tak ich Krzystek obdarował pozbawić ich tej władzy do wyborów prokuratura powinna zablokować te machloje a po wyborach obiekt y powinno się przekazać ludziom starszym samotnym i schorowanym tylko administracja ograniczona przy dobrym zespole oraz pomoc wszystkich lub części zamieszkałych A KRZYSTEK ZA PEZINTERESOWNĄ POMOC pójdzie do nieba

końca nie widac żądaniom Kościoła, obłęd. Po raz kolejny pokazano że o chorych i słabych nikt nie dba i w naszym mieście również. To jak opiekujemy się starszymi, schorowanymi ludźmi świadczy także o naszym wychowaniu i kulturze osobistej.To nie jest karta przetargowa. Kościół nie powinien byc wogóle stroną w tej umowie, kto wpadł na taki pomysł?

mag (gość)

To jest po prostu obrzydliwe.. Wiadomo jakie są potrzeby miasta nie od dziś.
Może czas zacząć chronić także życie "u kresu" a nie tylko to nienarodzone?!
"Obudźcie się.."!

kompromomos (gość)

kompromius ?. może chodziło o korpus ? kompromitacja w tytule pogrubionym i wytłuszczonym normalnie brak słów, ogarnijcie się jakoś bo to jest żenujące.