Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arkońska: ratują coraz więcej pacjentów po udarze

Redakcja
W szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie ratują coraz więcej pacjentów po udarze. To dzięki zabiegowi, który jest tutaj wykonywany całą dobę, siedem dni w tygodniu.

W 2018 roku szpital przy ul. Arkońskiej dołączył do kilku ośrodków w Polsce, które leczą udary niedokrwienne mózgu poprzez mechaniczne usuwanie zatoru, zakrzepu - przyczyny takiego udaru z tętnicy mózgowej. W ciągu roku wykonano zabieg trombektomii u 19 osób. W tym roku odbyło się już 15 takich zabiegów.

- Jestem sprawna, mogę mówić, a mogłam przecież nie wstać już nigdy z łóżka - mówi ze łzami w oczach pani Alina, która 2 marca przeszła udar. - Najpierw zauważyłam, że zapadał mi się kącik ust, pojawił się też niedowład ręki, ale to przeszło. Kiedy następnego dnia objawy się powtórzyły, pojechałam do szpitala przy ul. Arkońskiej i tu mnie uratowano.

W ciągu roku około 70 do 80 tys. osób w Polsce zapada na udar mózgu. Większość to udary niedokrwienne, w takich, w których pojawia się zator, skrzep. Do szpitala przy ulicy Arkońskiej w ciągu miesiąca trafia około 30 pacjentów z udarami.

- Kiedy chory przyjeżdża z niedowładem, podajemy dożylnie specjalny środek, który może rozpuścić skrzep (zabieg trombolizy), ale nie zawsze to się udaje. Kiedy pacjent się kwalifikuje i możemy wejść z trombektomią, widzimy od razu spektakularny efekt. Chory nagle podnosi rękę, rozmawia. To przełom w leczeniu udarów - mówi lek. med. Małgorzata Niekrasz, kierująca Oddziałem Neurologii i Oddziałem Udarowym w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie. - Stworzyliśmy zespół, który dyżuruje 24 godz. na dobę. Robimy wszystko, by skrócić czas od przywiezienia pacjenta do wbicia igły (zabieg wykonuje się przez tętnicę udową, wprowadza się cewniki, które mają usunąć skrzeplinę) do 30 min. Niestety każda dodatkowa minuta przy udarze mózgu pustoszy go.

- Nie odczuwałem bólu, miałem niedowład lewej strony ciała, nie mogłem mówić - wspomina pan Zdzisław. - Te objawy odpuszczały i znów mnie łapały. Dzięki szybkiej reakcji żony, wezwanemu pogotowiu i pomocy w szpitalu, odzyskałem zdrowie. Dziś mogę nadal chodzić do sklepu, wchodzić na trzecie piętro bez zatrzymywania. Najważniejsze, że mogę żyć jak wcześniej.

Częstość występowania udarów rośnie, ponieważ żyjemy coraz dłużej, a wiek jest głównym czynnikiem ryzyka. To choroba spowodowana zaburzeniem ukrwienia mózgu, która manifestuje się objawami neurologicznymi, które pojawiają się nagle, często wśród pełnego zdrowia. Objawami udaru są najczęściej: osłabienie ręki lub nogi, zaburzenia czucia (zwykle po jednej stronie), wykrzywienie twarzy, zaburzenia mowy lub zaburzenia widzenia. Objawy pojawiają się w ciągu kilku minut. Ich znajomość jest bardzo ważna, skraca bowiem czas w jakim pacjent trafia do szpitala, gdzie może byś podjęte właściwe leczenie.

Okno terapeutyczne wynosi 6 godzin i tylko w takim czasie można wykonać trombektomię. W leczeniu trombolitycznym, dzięki któremu można rozpuścić zakrzep lub zator, który spowodował niedrożność tzw. okno terapeutyczne jest bardzo wąskie, to tylko 4,5 godziny od wystąpienia objawów udaru.

Procedury dotyczące zabiegów trombektomii nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, szpital ratuje pacjentów za własne pieniądze i stara się o włączenie do ministerialnego programu. W placówce powstaje też Centrum Neurologiczno-Udarowe, które gotowe będzie już za rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto