Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akustyczeń Festiwal Szczecin 2013: Czesław (za)Śpiewa solo i bez prądu. Zagra CeZik i KlejNuty

Redakcja MM
Redakcja MM
Akustyczeń Festiwal Szczecin to impreza, która niezliczoną ilość ...
Akustyczeń Festiwal Szczecin to impreza, która niezliczoną ilość ... Redakcja MM
Akustyczeń Festiwal Szczecin to impreza, która niezliczoną ilość muzycznych nurtów serwuje w opakowaniu unplugged, czyli w formie koncertów umownie pozbawionych prądu.

Z roku na rok festiwal wprowadza nowe rozwiązania na swą formułę, czym zgrabnie redefiniuje pierwotne założenia. Są gitary elektryczne, sample, stoły dla dj-ów, są też eksperymenty z elektro (i pewnie nie jest to nasze ostatnie słowo). Gdzieś w tym wszystkim elementarnie pobrzmiewa pudło rezonansowe akustycznej gitary. Zatem, powoli wychodząc z etapu wracania do korzeni, gotowi jesteśmy wyrastać z nich na nowo. Festiwal pozostaje twórczy, nieprzewidywalny i w dodatku jest w ciągłym ruchu.

Za sprawą MTV koncerty stricte unplugged zrobiły się już nazbyt modne, przy czym odrobinę constans. Akustyczeń nie powinien być jakkolwiek określony, czy ograniczony stylistycznie, toteż układ jego gwiazd i projektów ich autorstwa ma być pretekstem do dobrej zabawy. 

Ostatnia odsłona festiwalu - 2012, odbyła się przy pełnych salach, a gościliśmy między innymi: DagaDanę, Tymona Tymańskiego i Roberta Brylewskiego z ich projektem "Polskie Gówno", Keith Dunn Band, Karbido ze spektaklem "Stolik" czy Sea+Air.

5. edycja AKUSTYCZEŃ FESTIWAL SZCZECIN już niebawem...

AKUSTYCZEŃ 2013 to (alfabetycznie):

- Cezik & KlejNuty

- Chorzy na Odrę

- Czesław Śpiewa Solo Act

- Feng Szuja

- Insynuacja

- Marcelina

- Miąższ

- My z Delty

- Paula i Karol

- Sea + Air

- Tortilla Flat

- Zalef

W skład AKUSTYCZNIA rokrocznie wchodzą projekty:

AKUSTYCZEŃ LUTUJE - lutowy projekt pełen duetów oraz KLEZMARZEC - marcowy projekt z muzyką klezmerską.

CEZIK & KLEJNUTY

CeZik, czyli Cezary Nowak, urodził się w Gliwicach w 1985 roku. Od tamtej pory, z małymi przerwami brzdąka, stuka, buczy, huczy i wyje!

KlejNuty to CeZikowy wymysł, który zrodził się w pewnego dnia w jego małej głowie.

KlejNuty to niekonwencjonalny sposób na komponowanie utworów.

KlejNuty wykorzystują materiały odnalezione w najgłębszych zakamarkach Internetu.

KlejNuty sprawiają, że nawet najbardziej oporne gardła zaczynają śpiewać.

KlejNuty mają przede wszystkim bawić, a czasem również skłaniać do przemyśleń.

Pierwsza KlejNuta powstała jesienią, 2011 roku. Od tamtej pory światło dziennie ujrzało 8 klipów, które zostały w sumie obejrzane ponad 30 milionów razy.

CHORZY NA ODRĘ

Na potrzebę jakże niepotrzebnej selekcji szufladowej Chorzy na Odrę przyjęli za własny styl określenie Rock Społeczny, więc proszą nie zadawać już pytań, jaką muzykę grają. W piosence tytułowej z debiutanckiego albumu 'Skończyliśmy się na Kill'em All' gościnnie wzięli udział: Stanisław Soyka, Piotr Cugowski, Banach, Gutek oraz Mieszko Sibilski, a zaledwie w miesiąc po ukazaniu się płyty nakładem wydawnictwa Podparty, C.N.O. zarejestrowali materiał na kolejny album, który pod tytułem 'Nieznośna lekkość hitów', będzie miał premierę już niebawem. Do tego czasu - w sieciach sklepów Media Markt i Saturn na terenie całego kraju - można pytać o pierwszą płytę, na której znalazły się między innymi: „Wystąpimy na Offie” (polecamy klip na youtube), Megaloman (równie gorąco polecamy klip), Co się stało z polską piłką (nie inaczej), Jajko na Well Done czy Wyję jak pies. Od strony literackiej w C.N.O. skojarzeniowa papka przeplata kulturę salonów i szczerość rynsztoka. Język bywa ostry jak brzytwa której tonący się chwyta, bezkompromisowo celuje w problemy społeczne, kulturowe, a nade wszystko osobiste. C.N.O. (zapewne z winy własnej twórczości, przywodzącej na myśl zarówno performance jak i manifest artystyczny) są szeroko eksploatowani na gruncie teatralnym, ale nie tylko, gdyż jako laureaci Lizard King Festival 2011 wpisują się w nurt alternatywnego rocka (i nie zapominajmy, że społecznego). Mają na koncie udziały w festiwalach Kontrapunkt, Kontakt, Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatralne, SOFFt, Fama, Akustyczeń, Sztukowanie, Pestka i Bramat. Są to oczywiście udziały gościnne, a każdy taki występ to kompletnie inna historia, gatunek czy jakość. Pochodzą z okolic Delty Odry.

CZESŁAW ŚPIEWA SOLO ACT

Czesław Mozil, lider polsko-duńskiego zespołu „Czesław Śpiewa”.  Jako rodowity zabrzanin, mieszkaniec Warszawy z krakowskim meldunkiem i częsty bywalec rodzinnej Kopenhagi - jak przystało na prawdziwego obywatela świata żyje na trzech walizkach. Pierwsze szlify muzyczne otrzymał w Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze oraz w zespole Tesco Value.

W międzyczasie prowadził w centrum Kopenhagi knajpę „Kulkafeen”, gdzie słuchając nocnych opowieści klientów nalewał piwo. Nieobca mu jest również praca fizyczna. Jak niemal każdy polski emigrant zasuwał na budowie dźwigając 25-kilogramowe worki z cementem. Polska usłyszała o nim w 2008 roku, kiedy „niczym diabeł wyskoczył z pudełka” i debiutanckim albumem „Debiut”, nagrany w Danii zawojował polską scenę muzyczną.

FENG SZUJA

FENG SZUJA to piosenki ze spektakli z udziałem Olka Różanka oraz utwory z jego tekstami, a także nowe aranżacje piosenek zespołu Chorzy na Odrę. Utwory Różanka zaaranżował na gitarę, a także wykonuje Maciej Kazuba (m.in. Trio m3, duet MiM)

FENG SZUJA to solowy projekt muzyczny Olka Różanka – wokalisty, kompozytora i autora tekstów, lidera zespołu Chorzy na Odrę oraz wokalisty Ludzi Miłych (nowa formacja Piotra Banacha i Gutka
z Indios Bravos). Różanek jest pomysłodawcą i organizatorem Akustyczeń Festiwal Szczecin. Występuje także na deskach teatrów w Łodzi, Szczecinie, Warszawie oraz Białymstoku (m.in. „Pinokio”, reż. Konrad Dworakowski, „Fumum Vendere”, reż. Agata Bizuk, „Krzyk Wolności”,
reż. Michał Szolc, „Reinkarnacje wg Ciechowskiego”, reż. Joanna Piwowar) oraz w niemieckim Bautzen „Apokalypse”).

Maciej Kazuba - szczecinian, absolwent Średniej Szkoły Muzycznej oraz Akademii Muzycznej
w Poznaniu filia w Szczecinie, na kierunku gitara klasyczna. Zafascynowany muzyką jazzową
i muzyką Karaibów. Członek wielu zespołów, między innymi: Custom Club , Jazz Duo, Duo Tacos, duet gitarowy z Wojciechem Szymańskim, współpracował z zespołem Grupo Costa, Jose Torresem, Jorgem Luisem Valcarcelo Gregorio oraz z Olkiem Różankiem [projekt Feng Szuja]. Koncertował na wielu scenach w Polsce i na świecie. Od 2006 lider Triom3. Organizator wielu koncertów jazzowych
w Szczecinie – z jego inicjatywy zagrali między innymi - Janusz Strobel, Piotr Biskubski, Mariusz Bogdanowicz, zespół The Globtrotters, Bernard Maseli, Adam Went, Brandon Furman i wielu innych.

INSYNUACJA

Grają Psycho-funk-rock. INSYNUACJA powstała w 2011 roku po to, aby rok później wyjść na światło dzienne. Ten podstęp dociera do wnętrza podświadomości słuchającego, brudzi ulice zamętem i burzy mury codzienności. W styczniu 2012 roku w d-100studio zespół zarejestrował materiał na debiutancką płytę która ukazała się w kwietniu 2012 roku.

MARCELINA

Marcelina to absolwentka Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, wokalistka, założycielka zespołu i projektu Marcelina. W 2008 roku zadebiutowała pod pseudonimem Mariija piosenką „There Is No One”. 22 marca 2011 roku ukazała się pierwsza płyta wokalistki. Album zatytułowany „Marcelina” powstawał w warszawskim studiu Tokarnia od listopada 2009, pod okiem producenta muzycznego – zespołu JUNE. Marcelina choć fonograficznie debiutuje, na swoim koncie ma prawie 100 koncertów (wcześniej występowała także pod pseudonimem Mariija), w 2011 roku zagrała m.in. na prestiżowym Open’er Festival w Gdyni – 30 czerwca, Tent Stage, a także na takich imprezach jak pokazy mody (Noc Młodych Zdolnych 2011) na Malcie w Poznaniu, w Stodole w Warszawie. Zagrała wiele klubowych
i plenerowych koncertów.

Autorką i współautorką tekstów na płycie jest Marcelina, część tekstów wokalistka napisała wspólnie z Natalią Grosiak (Mikromusic). Marcelina jest także współkompozytorką większości piosenek, które tworzyła razem z zespołem JUNE (Jan Smoczyński, Robert Cichy, Krzysztof Pacan, Przemek Pacan) oraz Dawidem Korbaczyńskim (Mikromusic). Realizatorem nagrań na albumie jest Jan Smoczyński (JUNE). Zespół JUNE, który towarzyszy Marcelinie na płycie, tworzy grupa młodych muzycznych pasjonatów, prezentujących nowe spojrzenie na tzw. stary dobry Soul. W 2008 roku w wytwórni Kayax ukazała się ich pierwsza płyta pt. „That’s What I Like”, z gościnnym udziałem Kayah i Pauliny Przybysz (ex-Sistars). Członkowie zespołu JUNE dali się także poznać jako rewelacyjni muzycy współpracujący z takimi polskimi gwiazdami jak: Smolik, Anna Maria Jopek, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Ania Dąbrowska. Obecnie współpracują i grają także z Marceliną.

Rok 2012 rozpoczął się od nominacji Marceliny do nagrody Gazety Wyborczej „Warto”
w kategorii Muzyka oraz ogłoszonej nominacji do prestiżowej nagrody Fryderyków w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Już w maju Marcelina pojawiła się na drugiej płycie June „July Stars” wydawanej przez Kayax. Jest to niezwykła kompilacja jednych z najciekawszych głosów
i osobowości muzycznych rynku polskiego. Na płycie zaśpiewają m.in. Katarzyna Nosowska, Aga Zaryan, Ania Dąbrowska, Mika Urbaniak, Urszula Dudziak oraz Marcelina. Poza tą współpracą artystka pracuje nad drugą autorską płytą, a także stale koncertuje rozkochując w sobie coraz szerszą publiczność.

MIĄŻSZ

MIĄŻSZ „urodził się” w listopadzie 2008 roku w Lublinie. Po obfitym posiłku, płodnym muzykowaniu i śmiechu do rozpuku. Zrodził się w głowach, sercach i życiach trzech osób, które
z logicznego punktu widzenia nigdy nie powinny się spotkać. Karol Koolor Gadzało przyszedł
z Warszawy z kontrabasem, moogiem i piłą pod pachą. Sebastian Pikula przyjechał na wrotkach
z Lubartowa z gitarą i melodyką w kieszeni, a z Łomży doturlała się do nich Joanna Ewa Zawłocka, której śpiew było słychać już z daleka. Od czterech lat MIĄŻSZ rośnie w siłę, pisze piosenki, je obiady, gra koncerty, poznaje cudownych ludzi i cieszy się każdą z tych czynności. MIĄŻSZ gra muzykę piękną, lekką i zabawną, ale nie głupią: z tekstami pełnymi przymrużeń oczu, muzyką tak prostą, że nieprzewidywalną i przede wszystkim — niedefiniowalną. Na scenie może zdarzyć się wszystko: od śmiechu do łez.

MIĄŻSZ jest laureatem festiwalu FAMA 2010, „zmiąższył” również publiczność Heineken Opener Festival w 2012, ale co najważniejsze, to gra naprawdę dużo koncertów. I na scenach i na chodnikach. Zespół nagrał płytę w studio Rogalów Analogowy. Przy zapachu drewna i rozgrzanych pieców lampowych, talentu gościnnie użyczyli mu — Jacek Budyń Szymkiewicz, Czesław Mozil, Jacek Kleyff, Antoni Gralak, Słoma, Jacek Bieleński, Maciek Dziedzic, Cziczko Hann, Daniel Słomiński. Płyta nosi nazwę „Miąższ”.

PAULA I KAROL

Nietuzinkowa warszawska grupa Paula & Karol, stworzona przez Paulę Bialski i Karola Strzemiecznego (lider zespołu Stan Miłości i Zaufania). Zespół łączy folkowe brzmienia z rockiem czy indie, tworząc mieszankę, którą trudno sklasyfikować. Na swoim koncie ma wydawnictwa "Goodnight Warsaw"
i "Whole again". Brytyjski "The Guardian" umieścił Paulę i Karola na liście "Dźwięk świata 2011" prezentującej najciekawsze młode zespoły. Sporym wydarzeniem artystycznym był także udział grupy w tegorocznym koncercie "Solidarni z Białorusią" organizowanym w Warszawie.

SEA + AIR

SEA + AIR to połączenie żywiołów, greckiej ekspresji z niemiecką perfekcją, rytmu
i melodii, tego co starożytne, z tym co nowoczesne! Po ponad 10-ciu latach tworzenia, nagrywania, występów jako support dla takich artystów jak Whitney Houston, Sufjan Stevens, The White Stripes, Locust czy P.O.D. oraz zagrania ponad 1200 koncertów na całym świecie jako “Daniel Benjamin”, małżeństwo doświadczyło prawdziwego przełomu latem 2010 roku. Podczas występu przed koncertem Whitney Houston, w trakcie jej europejskiej trasy koncertowej, zdołali przykuć uwagę ogromnej widowni tylko ich dwoma głosami! Wówczas zdali sobie sprawę, że osiągnęli moment, w którym dotarli do widowni, dzięki po prostu… byciem sobą!

ZALEF

Krzysztof Zalewski (ur. 24 sierpnia 1984 w Lublinie) - polski wokalista, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor piosenek, znany także pod pseudonimem Zalef. W 2003 roku został zwycięzcą drugiej edycji programu Idol. Uczęszczał do podstawowej szkoły muzycznej w klasie fortepianu
i perkusji. W dzieciństwie uczył się także gry na gitarze, potrafi zagrać 14 dźwięków na sekundę. Gra muzykę heavymetalową. Przez kilka lat grał w zespole „Loch Ness” w Lublinie, a obecnie występuje jako wokalista w zespole Zalef.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Akustyczeń Festiwal Szczecin 2013: Czesław (za)Śpiewa solo i bez prądu. Zagra CeZik i KlejNuty - Szczecin Nasze Miasto

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto