Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na najbliższe wydarzenia! [ZDJĘCIA]

Akademia Sztuki w Szczecini
Akademia Sztuki w Szczecinie
Akademia Sztuki w Szczecinie materiały prasowe
Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na najbliższe wydarzenia. Już w najbliższy piątek odbędzie się wystawa plakatów z pracowni Leszka Żebrowskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie. Na ten wernisaż oraz na wiele innych imprez wstęp będzie za DARMO! Serdecznie zapraszamy!

AKADEMIA SZTUKI W SZCZECINIE ZAPRASZA:

wernisaż: Piwnica Plakatów, wystawa plakatów z Pracowni Leszka Żebrowskiego
22 lutego 2013 | piątek | godzina 19.00 | Piwnica Kany
Scena Młodych Muzyków, koncert Orkiestry Kameralnej AS
25.02.2013 | godzina 17.00 | Sala Kameralna, Pałac Pod Globusem
wykład otwarty: Ewa Juszkiewicz oraz Bartosz Kokosiński
28.02.2013 | godzina 12.00 | Sala kameralna, Pałac pod Globusem
wernisaż: Urwanie głowy, Ewa Juszkiewicz/Bartosz Kokosiński
28.02.2013 | godzina 19.00 | ZONA SZTUKI AKTUALNEJ
Scena Młodych Muzyków, koncert wykładowców Wydziału Instrumentalnego AS
04.03.2013 | godzina 17.00 | Sala Kameralna, Pałac Pod Globusem
Sztukateria, prace studentów III i IV roku Architektury Wnętrz AS
do 12.03.2013 | Galeria Rektorska, Pałac Pod Globusem
Na wszystkie wydarzenia w Akademii Sztuki - WSTĘP WOLNY!

PIWNICA PLAKATÓW
wernisaż wystawy plakatów z Pracowni Leszka Żebrowskiego (Akademia Sztuki w Szczecinie)
22 lutego 2013 | piątek | godzina 19.00
Piwnica Kany | plac Świętych Piotra i Pawła 4/5

„Ubiegły rok był dla plakatu z Akademii Sztuki wyjątkowo owocny. Wykładowcy i studenci pokazywali swoje prace
w największych kotłach kulturalnych świata. Nasze plakaty oglądano w Pekinie, Chicago, Austin, Nowym Yorku, San Francisco, Miami Beach, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Londynie, Wiedniu, Pradze, Belgradzie, Berlinie, Strasburgu, Limericku, Nowym Sadzie, Trnawie, Toyamie, Nikozji.

Sztuka ta to wyjątkowy podróżnik. Wystarczy zadrukowany papier zwinąć w rulon, włożyć w tubę i za parę dni jest już na końcu świata. Jeśli podróż się nie powiedzie, można plakat wysłać ponownie. Można go także pokazywać naraz
w różnych miejscach. Dziś tak dużo się mówi o sztuce na ulicach, a przecież plakat był tam pierwszy. Tu w Szczecinie nasz plakat trafił do podziemia, a konkretnie do PIWNICY KANY. To już kolejna wystawa naszej katedry. Kana to miejsce kultowe dla niezależnej, poszukującej sztuki, łamiącej stereotypy. Wielu uznanych artystów tu właśnie zaczynało. Sprawca tego miejsca, Zygmunt Duczyński, ogromną rolę przykładał do plakatów towarzyszących spektaklom teatralnym. Popełniłem ich około dwudziestu. Były monochromatyczne, bo alternatywy nie było stać na druki wielobarwne, ale właśnie one otworzyły mi drogę poza Szczecin.

Plakaty studentów z mojej pracowni nie są wybrane z żadnego klucza. To bardzo subiektywny wybór. Sztuka to nie demokracja. Im jestem straszy, tym bardziej podobają mi się nie plakaty trafione w temat, tak podobne do innych, ale te osobiste, projektowane z pasją, mające własną opowieść.

Naszych studentów traktujemy jako pełnoprawnych dorosłych twórców i wrzucamy od razu na głęboką wodę. Ratując się - chwytają się pędzli, aparatów fotograficznych i komputerów. Powstają prace, które potrafią mnie, starego wyjadacza, zadziwić. Niektóre z nich są jak rękopisy, które nie płoną.
Zapraszam na wystawę
Leszek Żebrowski”

Scena Młodych Muzyków, koncert Orkiestry Kameralnej AS
25.02.2013 | godzina 17.00
Pałac Pod Globusem, Sala Kameralna
Szczecin, plac Orła Białego 2

W kolejnym koncercie z cyklu Scena Młodych Muzyków wystąpi Orkiestra Kameralna Akademii Sztuki w Szczecinie, za pulpitem dyrygenckim – prof. Henryk Tritt. Na skrzypcach zagra Paweł Maślanka.

W programie:
- Dymitr Szostakowicz, Kwartet smyczkowy
- Wolfgang Amadeusz Mozart, Serenata notturna
- Michał Spisak, Andante i Allegro na skrzypce i orkiestrę kameralną
- Sławomir Zamuszko, Mozart in memoriam

wykład otwarty: Ewa Juszkiewicz oraz Bartosz Kokosiński
28.02.2013 | godzina 12.00
Pałac Pod Globusem, Sala Kameralna
Szczecin, plac Orła Białego 2

EWA JUSZKIEWICZ urodziła się w 1984 roku w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Od 2010 roku doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2004-2009 studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych
w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz animacją. Współtworzy vj-ski kolektyw AAA Tanie Wizualki.
Jej prace znajdują się w kolekcji Galerii Bielskiej BWA oraz prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

BARTOSZ KOKOSIŃSKI urodził się w 1984 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 2009 uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa w Pracowni Andrzeja Bednarczyka i Witolda Stelmachniewicza. Uczęszczał na zajęcia Grzegorza Sztwiertni oraz Konrada Kuzyszyna. Zajmuje się obrazem i obrazowaniem. Wykorzystując malarstwo i śmieci tworzy obrazy pożerające rzeczywistość. Poza tym montuje wideo i instalacje.

wernisaż Urwanie głowy, Ewa Juszkiewicz/Bartosz Kokosiński
28.02.2013 | godzina 19.00
Galeria Akademii Sztuki w Szczecinie ZONA SZTUKI AKTUALNEJ
Szczecin, plac Żołnierza Polskiego 2, wejście od ulicy Tkackiej
wystawa czynna do 6 marca 2013, od wtorku do soboty w godzinach 15.00-19.00

W pracach Ewy Juszkiewicz i Bartosza Kokosińskiego można wyczuć lekko ironiczny stosunek do malarstwa czy procesu tworzenia. Ironia oznacza w tym przypadku odrobinę dobrego humoru, ale próba głębszego wejrzenia w obrazy pozwala zrozumieć, iż jest to ironia wobec konwencji, wobec tradycji czy utartych norm estetycznych. Poprzez przetworzenia, deformacje na poziome przedstawienia lub w fizycznej warstwie płótna dokonują dekonstrukcji obrazu, wprowadzają elementy nienormatywne.

Podjęta przez artystów decyzja zestawienia własnych prac w ramach wspólnego projektu wynika
z faktu podobieństwa ich postawy twórczej. Dzieląc ze sobą wspólne podejście do obrazu i procesu obrazowania potrafią rozwijać autorskie strategie artystyczne, wypróbowywać je na odmiennych obszarach zainteresowań czy polach badawczej refleksji.

Rozpatrując na nowo dzieła portretowe znane z tradycji malarskiej Ewa Juszkiewicz poszukuje adekwatnego sposobu, aby wyrwać przedstawienia kobiece z normalizującego je kanonu. Dzieje się to przez zrozumienie logiki, która stoi za użytą konwencją i jej zakwestionowanie. Rozkłada wizerunek i składając na powrót poszerza go o obszar wizualnej nie normatywności, deformacji, która nabiera nieco traumatycznego, lecz również często dekoracyjnego charakteru. Przez tak uczynioną wyrwę obraz zaczyna wibrować, uwalniać z maski społecznych konwenansów i mówić niejako nowym głosem. Zostaje poddany reinterpretacji, która wyciąga skrywane w nim wcześniej namiętności i sprzeczności.

Podobnie rzecz ma się w przypadku Bartka Kokosińskiego, gdy prowadząc grę z obrazem wygina
i niszczy jego strukturę kształtując ostateczną formę właśnie przez destrukcję. Odsłania fizyczną i bardzo materialną stronę każdego płótna. Ujawniając w materialności fakturyc to, co zazwyczaj wyrzucano poza nawias dzieła udanego: załamania, przetarcia, deformacje. Stawiając je w centrum otwiera się ponownie na nienormatywność, to co przypadkowe i niechciane.

Stawką działań Juszkiewicz i Kokosińskiego jest próba zmierzenia się z rutyną i obrona malarstwa jako medium żywego. Eksperyment, który pozwoli mówić o jego granicach, badać własne środki wyrazu. Fascynacja gestem zakłócenia, modyfikacji, stawianie procesu obrazowania i jego efektów nieustannie w sytuacji ciągłego indagowania, by niewątpliwie w nieco masochistyczny sposób poprzez zadaną "ranę" wyzwolić się z martwoty konwencjonalnych gestów artystycznych.

Scena Młodych Muzyków, koncert wykładowców Wydziału Instrumentalnego AS
04.03.2013 | godzina 17.00
Pałac Pod Globusem, Sala Kameralna
Szczecin, plac Orła Białego 2

W specjalnym wydaniu Sceny Młodych Muzyków, tytułowi młodzi zasiądą na widowni,
by wysłuchać swoich pedagogów. Wykładowcy Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki
w Szczecinie wystąpią w składzie: Anna Paras – fortepiano, Henryk Tritt – skrzypce, Dawid Pajdzik – altówka, Tomasz Szczęsny – wiolonczela, Paweł Maślanka – skrzypce,

W programie koncertu:
Ludwik van Beethoven, Kwartet fortepianowy Es-dur op. 16
Jerzy Młodziejowski, Sonata na dwoje skrzypiec
Gabriel Faure, Kwartet fort. c-moll op.15

Sztukateria, prace studentów III i IV roku Architektury Wnętrz AS
wystawa czynna do 12.03.2013
Pałac Pod Globusem, Sala Kameralna
plac Orła Białego 2

Studenci III oraz IV roku Architektury Wnętrz Akademii Sztuki w Szczecinie prezentują projekty koncepcji "wnętrzarskich" Domu Pracy Twórczej SZTUKAteria. Projekty powstały w dwóch pracowniach - projektowania wnętrz oraz mebla. Na wystawie można także zobaczyć efekt działań w przestrzeni z kreatywnym wykorzystaniem światła ujętego w formie fotografii i animacji. Studenci pracujący pod kierunkiem prof. Józefa Jurka oraz dr Olgi Sietnickiej przedstawili swoje autorskie pomysły adaptacji wnętrz - zaczynając od zaprojektowania mebli kończąc na spójnej aranżacji całego wnętrza. Wszystkie projekty łączą trzy aspekty nierozerwalnie towarzyszące architekturze czyli "forma-funkcja-emocja", które wzajemnie się przenikają wpływając na oryginalny charakter prezentowanych prac.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zachodniopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto