Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polsko-niemiecki punkt kontaktowo doradczy już działa

inf.prasowa/Kaja Makowska
Dzisiaj uroczyście otwarto Punkt Kontaktowo- Doradczy dla polskich i niemieckich obywateli. Punkt będzie czynny w dni powszednie w godz. 10:00-14:00, w Biurze Obsługi Interesantów UM.

Pracownicy punktu będą udzielać porad obywatelom Polski i Niemiec w zakresie spraw należących do Urzędu Miasta Szczecin, a w szczególności spraw obywatelskich i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Gminy Miasta Szczecin. Będą także pośredniczyć w kontaktach obywateli z urzędami i instytucjami po stronie polskiej i niemieckiej.

- Ten punkt wzmocni nasze relacje na pograniczu _– powiedział Piotr Krzystek Prezydent Szczecina. – _Wierzę, że obywatele Polski i Niemiec znajdą tu wszelkie niezbędne informacje aby móc pracować i mieszkać po obu stronach granicy.

Analogiczny punkt już od blisko 2 lat funkcjonuje w Loecknitz. Tylko w roku 2010 do punktu wpłynęły 2733 zapytania obejmujące 5025 spraw. Ponad 2,5 tys. to zapytania obywateli polskiego pochodzenia a blisko 100 niemieckiego. Doradztwo w punkcie odbywa się telefonicznie, mailowo i osobiście. Najwięcej pytań pochodzi od osób zamieszkałych na terenie Niemiec (rejon przygraniczny), które stawiają się w biurze osobiście.

- Zebraliśmy doświadczenia z ubiegłych lat, wyciągnęliśmy wnioski – mówi Peter Heise, dyrektor stowarzyszenia Kommunalgemeinschaft POMERANIA e. V. - Polskie i niemieckie prawo np.: podatkowe, w wielu aspektach bardzo się różnią. Nasze punkty pomagają pokonywać te bariery.

Najczęściej poruszane kwestie to:
- świadczenia rodzinne – pytania dotyczą m.in. uprawnień do zasiłku w kraju zamieszkania;
- konsultacje przed osiedleniem - dzięki takim informacjom łatwiej przygotować i zadbać o niezbędne dokumenty dotyczące np.: ubezpieczenia, czy otrzymania pozwolenia na pobyt;
- tłumaczenie otrzymanej korespondencji, wyjaśnienia do otrzymanych dokumentów;
- wypełnianie formularzy, pomoc w przygotowaniu odpowiedzi, wyjaśnienia dla urzędów i instytucji;
- doradztwo w sprawie podjęcia pracy, uzyskania pozwolenia na pracę, założenia własnej działalności gospodarczej, wpisu do izby rzemieślniczej.
- tłumaczenie treści dokumentów otrzymanych w Polsce, informacji dołączonych do leków zakupionych w Polsce.

W ostatnich miesiącach, co raz częściej pytano o szczegóły związane z pracą na terenie Niemiec. Do punktu zgłaszają się także niemieccy urzędnicy z pytaniami dot. polskiego prawa czy systemu zabezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego. Wpływały także prośby o tłumaczenie dokumentów dla polskich obywateli.

Otwarcie punktu w Szczecinie stanowi kontynuację projektu „Punkt kontaktowo-doradczy dla obywateli polskich i niemieckich na obszarze pogranicza 2011-2014".
Partnerami projektu są: stowarzyszenie Kommunalgemeinschaft POMERANIA e. V. oraz Gmina Miasto Szczecin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto