Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

50 gramów może zabić człowieka. Jak bezpiecznie zbierać grzyby?

Redakcja MM
Redakcja MM
Zaledwie 50 gramów muchomora sromotnikowego może spowodować ...
Zaledwie 50 gramów muchomora sromotnikowego może spowodować ... Redakcja MM
Zaledwie 50 gramów muchomora sromotnikowego może spowodować śmierć dorosłego człowieka i to zaledwie w kilka dni. Po zjedzeniu go ważne jest szybkie dotarcie do szpitala

Wśród tysięcy grzybów, które znajdziemy w polskich lasach, istnieje kilka trujących gatunków niemal do złudzenia przypominających te jadalne. Większość tych najbardziej niebezpiecznych, śmiertelnie trujących grzybów, ma blaszki o białym zabarwieniu.

Z tego powodu na zbieranie grzybów blaszkowych mogą sobie pozwolić jedynie doświadczeni grzybiarze. Ich rozpoznanie wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Najgroźniejszym grzybem, przez który co roku do szpitali trafia przynajmniej kilkanaście osób, jest trujący muchomor sromotnikowy, mylony z czubajką kanią lub gąską zieloną. 50 gramów tego muchomora potrafi w kilka dni zabić dorosłego człowieka.

Sprawdź zebrane grzyby

Grzyby można sprawdzić bezpłatnie w każdej wojewódzkiej i powiatowej stacji sanepidu. W Szczecinie można je znaleźć przy ul. Spedytorskiej 6/7 i przy ul. Wincentego Pola 6.

Pierwsza pomoc przy zatruciu grzybami

W przypadku zatrucia grzybami, najważniejsze jest szybkie dotarcie do szpitala. Jeśli zatem zjadłeś grzyby, a po tym (nawet kilka dni później) czujesz bóle brzucha lub nadbrzusza, cierpisz na wymioty, biegunkę, silne pragnienie, kurcze mięśni, drgawki, zaburzenia pracy serca, bóle wątroby, zaburzenia świadomości – jak najszybciej zgłoś się do lekarza! Zanim chory otrzyma pomoc medyczną, powinien wypróżnić żołądek poprzez wywołanie wymiotów. Nie wolno choremu podawać mleka ani alkoholu!

Wymiociny albo resztki zjedzonej potrawy grzybowej należy zabezpieczyć do badań. Podobne zalecenia dotyczą osób, które jadły z nami grzybową potrawę, nawet jeśli nie występują u nich jeszcze żadne objawy. Nie dajmy się też zwieść, jeśli nagle poprawi się nasz stan zdrowia. W przypadku zatrucia grzybem trującym, niedługo po tym jak ustaną objawy, stan chorego gwałtownie się pogarsza.

Objawy zatrucia grzybami
Objawy są różne w zależności od tego jaki rodzaj grzyba zjedliśmy. Po zjedzeniu  muchomora sromotnikowego na początku nie występują żadne objawy. Po kilkunastu godzinach od zjedzenia tego grzyba zaczynają się silne bóle brzucha, nudności, wymioty czy biegunka . W tym momencie zwykle chory trafia do szpitala, ale niestety przez te kilka godzin toksyny zostały już wchłonięte przez organizm. Muchomor sromotnikowy posiada szereg toksyn, z których najbardziej niebezpieczna jest amanityna. Należy pamiętać, że żadne procesy przygotowania czy obróbki tego grzyba nie usuwają toksyn. Nie ma więc znaczenia czy grzyby ususzymy, ugotujemy czy usmażymy.

Gdzie powinniśmy zbierać grzyby

Najlepiej w głębokim lesie. Nie zbierajmy grzybów przy drodze, gdzie panuje
duży ruch samochodowy i na roślinach oraz grzybach znajdują się osady ze spalin i szkodliwych związków chemicznych. Pamiętajmy też aby nie kupować grzybów, które sprzedawane są przy drogach przez przypadkowe osoby. W pudełeczku z grzybami może bowiem znajdować się choćby jeden, trujący. Inną sprawą jest, że trzymanie grzybów w takich plastikowych pojemnikach przyspiesza ich psucie się.

Jak prawidłowo zbierać grzyby

Przede wszystkim nie ucinamy grzyba, a wykręcamy go ze ściółki. Dobrze też po takim zerwaniu grzyba, zasypać niewielką ilością ziemi miejsce po nim, żeby z grzybni, która została, mogły wyrosnąć kolejne grzyby. Zbierajmy tylko dorosłe, rozwinięte grzyby, które mają już wytworzone wszystkie cechy morfologiczne.

Nie zbierajmy grzybów do reklamówek czy wiader. W takich warunkach szybko się psują z powodu wilgoci i braku powietrza, więc nawet jeśli będą to grzyby jadalne, po ich zjedzeniu możemy mieć problemy zdrowotne. Grzyby zbierajmy więc do przewiewnych koszyków. A po zerwaniu szybko je zagospodarujmy, ponieważ z powodu wilgoci w lesie szybko pojawia się na nich pleśń i szybko się psują.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto